رژیم غذاییسلامت و تندرستی

بهترین و بدترین غذاها برای اکنه

By 03/03/2020 No Comments

غذا به تنهایی باعث ایجاد آکنه نمی شود و یا از بروز آن جلوگیری نمی کند. ژنتیک، سبک زندگی و آنچه می خورید همگی در آن نقش دارند. اما برخی از مواد غذایی ممکن است باعث تشدید آن شوند ، در حالی که برخی دیگر به سلامت پوست تان کمک می کنند. دانشمندان باید تحقیقات بیشتری انجام دهند تا بدانند غذاهای خاص تا چه اندازه بر این بیماری تأثیر می گذارد. اما تاکنون نگاهی بر چند عامل محتمل انداخته اند.

شیر

هرچه شیر بیشتری بنوشید، احتمال بروز آکنه بیشتر است – به خصوص اگر این شیر کم چرب باشد. دانشمندان هنوز در تلاشند تا بفهمند که چرا ، اما این می تواند به دلیل هورمون هایی باشد که گاوها هنگام بارداری تولید می کنند و در شیر آنها وارد می شود. افرادی که سطح بالاتری از آن هورمون ها را در خون خود دارند ، احتمال بروز آکنه در آنها بیشتر است.

شکر و برخی کربوهیدرات ها

اگر رژیم غذایی شما پر از مواد غذایی و نوشیدنی هایی مثل نوشابه ، نان سفید ، برنج سفید و کیک باشد ، احتمالاً دچار آکنه خواهید شد. قند و کربوهیدرات موجود در این مواد غذایی به سرعت وارد خون شما می شوند. این بدان معنی است که شاخص گلایسمی بالا دارند-نوعی مقیاس برای اندازه گیری چگونگی تأثیر غذاها بر قند خون. هنگامی که بدن شما برای پایین آوردن قند خون انسولین بیشتری تولید می کند ، روی هورمون های دیگری که می توانند باعث افزایش تولید چربی در پوست شما شوند نیز تأثیر می گذارد.

شکلات

چند مطالعه نشان می دهد افرادی که شکلات بیشتری می خورند ، بیشتر احتمال دارد جوش بزنند. اما علت آن هنوز مشخص نیست. به نظر نمی رسد که عنصر اصلی آن ، کاکائو ، دلیل این امر باشد. در یک مطالعه ،احتمال ابتلا به جوش در افرادی که شکلات با 10 برابر کاکائو بیشتر خوردند ، نسبت به افرادی که نوع معمولی آن را خوردند ، بالاتر نبود. اگر می خواهید آکنه های خود را کنترل کنید ، شکلات تلخ با قند و شیر کمتر ممکن است انتخاب بهتری باشد.

 

غذاهای پرفیبر بخورید

افرادی که فیبر زیادی می خورند ، ممکن است ببینند که آکنه آنها بهبود می یابد. اما پزشکان دلیل دقیق آن را نمی دانند. آنها می دانند که رژیم های غذایی با فیبر بالا می توانند به کنترل قند خون کمک کنند ، که این امر برای از بین بردن آکنه بهتر است. بلغور جو دوسر ، لوبیا ، سیب و هویج راههای آسان برای اضافه کردن مقداری فیبر به رژیم غذایی تان هستند.

سالمون بخورید

این ماهی پر از اسیدهای چرب امگا 3 است که التهاب را در بدن کاهش می دهند و این ممکن است به کاهش آکنه کمک کند. همچنین به کاهش تولید پروتئینی بنام IGF-1 در بدن که با آکنه مرتبط است ، کمک می کند.

آجیل بخورید

افراد مبتلا به آکنه معمولاً مقادیر کمی از آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین E و سلنیوم دارند که بادام ، بادام زمینی و آجیل برزیل از آنها غنی هستند. این مواد مغذی سلول ها را از آسیب و عفونت محافظت می کنند. شواهد روشنی وجود ندارد که آنتی اکسیدان ها آکنه را از بین ببرند، اما به روش های دیگری برای بدن تان مفید هستند. پس هیچ ضرری در افزودن آنها به رژیم غذایی شما وجود ندارد. فقط از این مسئله غافل نشوید: حدود 24 بادام یا سه یا چهار آجیل برزیلی تمام چیزی است که به آن نیاز دارید.

صدف بخورید

مقدار زیادی روی دارند که ماده مغذی مهمی برای پوست است. افزون بر موارد دیگر ، ممکن است به از بین بردن باکتری هایی که باعث ایجاد برخی از انواع آکنه می شوند ، نیز کمک کند. به نظر می رسد که به بدن کمک می کند تا تولید مواد شیمیایی که می تواند باعث التهاب شود را متوقف کند – عامل دیگری که به آکنه مرتبط است. مقادیر بیش از حد روی می تواند مشکلات سلامتی ایجاد کند و بزرگسالان نباید بیش از 40 میلی گرم در روز مصرف کنند.

 

غذاهای چرب چطور؟

این یک فرض رایج است، اما خوردن غذاهای چرب باعث ایجاد آکنه یا تشدید آن نمی شود. اگر زمان زیادی را صرف پخت و پز غذاهای چرب کنید ، ممکن است مشکل بیشتری با پوست خود پیدا کنید. دلیل این امر این است که روغن حاصل از سرخ کردن یا منبع دیگر می تواند به فولیکول های مو چسبیده و آن را مسدود کند.

 

چه زمانی باید نزد پزشک برویم؟

معمولاً مدیریت آکنه در خانه آسان است ، اما برخی موارد جدی تر هستند. اگر با مراقبت دقیق پوست ، تغییر در رژیم غذایی و درمان های بدون نسخه بهبود خاصی نمی بینید ، باید با پزشک خود صحبت کنید. او ممکن است شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهد. درمان زودرس می تواند به اعتماد به نفس شما کمک کرده و از ایجاد زخم و جای جوش جلوگیری کند.

 

 

 

:Reference

WebMD.com/ Best and Worst Foods for Acne

Leave a Reply