بیماری ها

بیماری کرون

بیماری کرون

کرون اختلالی است که در آن علائمی همچون اسهال، شکم درد و عوارض گوارشی دیگر دیده می شود. گوارش عمل جذب و هضم غذای خورده شده را انجام می دهد و شامل دهان، معده و روده ها است. زمانی که بدن دارای عملکرد طبیعی است، سیستم ایمنی باکتری ها و سلول های غیرطبیعی را از بین می برد. گاهی به جای نابودی سلول های غیر طبیعی، سیستم ایمنی به سلول های سالم بدن حمله می کند. در بیماری کرون چنین اتفاقی رخ می دهد. بدن به سلول های گوارشی حمله کرده و باعث التهاب، درد، زخم و خونریزی می شود.

شدت علائم بیماری کرون ممکن است در زمان های مختلف، متفاوت باشد. این بیماری قابل درمان نیست هرچند داروها و روش های درمانی وجود دارد که می توانند علائم را بهبود ببخشند.

علائم بیماری کرون :

شایع ترین علل اسهال، شکم درد، خستگی، کاهش وزن و تب هستند . گاهی برخی بیماران درد در ناحیه دهان، بثورات پوستی، درد مفاصل و قرمزی چشمها نیز دیده می شود.

پزشک برای تشخیص بیماری ایکس-ری یا اسکن و کولونوسکوپی تجویز می کند. بسته به علائم بیماری ممکن است آزمایشات دیگری نیز تجویز شود.

بهبود علائم بیماری :

  • حذف غذاهایی که باعث تشدید علائم می شوند-بعضی بیماران با مصرف فیبر غذایی موجود در میوه ها و سبزیجات دچار مشکل می شوند.
  • ترک سیگار-استعمال دخانیات می تواند علائم بیماری را تشدید کرده و احتمال جراحی را افزایش دهد.
  • پرهیز از مصرف داروهایی مثل ایبوپروفن و ناپروکسن

درمان بیماری کرون :

داروهای مختلفی وجود دارند که به بهبود علائم بیماری کرون کمک می کنند. بیشتر این داروها با کاهش التهاب و کارکرد سیستم ایمنی بدن عمل خود را انجام می دهند. پزشک گاهی تجویز آنتی بیوتیک می کند.

عمل جراحی :

جراحی زمانی مفید است که دارو نتواند به خوبی علائم بیماری را کنترل کند یا داروها باعث عوارض جانبی غیرقابل تحملی می شوند. جراحی بیماری کرون را درمان نمی کند ولی باعث بهبود علائم شده و کیفیت زندگی را افزایش می دهد.

ابتلا به بیماری کرون احتمال ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد.

بیمار مبتلا به کرون اغلب نیاز به درمان تا آخر عمر دارد البته با راهکارهای درمانی، کیفیت زندگی بهبود می یابد.

در بیشتر موارد بیماری کرون روی توانایی زن برای بارداری موثر نیست. اگر می خواهید باردار شوید قبل از اقدام با پزشک خود مشورت کنید (ممکن است نیاز به تغییر دارو باشد.)

 

Reference : Crowley K. Patient education: Crohn disease in adults (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Mar 22, 2019

Leave a Reply