رژیم غذاییزندگی سالم

خوب و بد غذاها برای سلامت کبدتان

By 12/30/2019 No Comments

اوت میل

مواد غذایی حاوی فیبر فراوان می توانند به کبدتان در داشتن بهترین عملکرد خود کمک کنند. یک راه عالی برای شروع روز تان می خواهید؟ بلغور جو دوسر را امتحان کنید. تحقیقات نشان می دهد که اوت میل می تواند به کاهش اضافه وزن و چربی های دورشکم کمک کند ، که یک راه خوب برای دور نگه داشتن کبد از بیماری است.

بروکلی

اگر می خواهید کبد خود را سالم نگه دارید ، سبزیجات فراوان به رژیم غذایی تان اضافه کنید. کلم بروکلی می تواند بخشی از این استراتژی باشد. برخی مطالعات نشان می دهند که این سبزی ترد می تواند به شما در حفاظت در برابر کبد چرب غیر الکلی کمک کند.

قهوه

اگر نمی توانید روز را بدون قهوه سر کنید، پس از شنیدن اینکه ممکن است برای کبدتان مفید باشد خوشحال خواهید شد. مطالعات نشان می دهد که نوشیدن دو تا سه فنجان قهوه در روز می تواند از کبد در برابر صدمات ناشی از مصرف زیاد الکل یا رژیم غذایی ناسالم محافظت کند. برخی پژوهش ها پیشنهاد می کنند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان کبد را نیز کاهش دهد.

چای سبز

سرشار از نوعی آنتی اکسیدان به نام کاتچین است. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است در برابر ابتلا به برخی از انواع سرطان از جمله کبد محافظت کننده باشد. اگر چای سبز را تازه دم بنوشید ، کاتچین بیشتری دریافت خواهید کرد. آیس تی و چای سبز آماده (فوری) سطح بسیار پایین تری کاتچین دارند.

آب

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کبد خود انجام دهید ، حفظ وزن سالم است. به جای نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه یا نوشیدنی های ورزشی ، عادت به نوشیدن آب داشته باشید. از اینکه چه قدر کالری دریافتی روزانه تان کمتر می شود شگفت زده خواهید شد.

بادام

مغز ها – به ویژه بادام – منابع خوبی برای ویتامین E هستند ، ماده مغذی که تحقیقات نشان می دهد ممکن است به محافظت در برابر کبد چرب کمک کند. بادام برای قلب تان نیز خوب است ، بنابراین بار دیگر که هوس خوردن میان وعده کردید ، یک مشت بادام بخورید . یا می توانید بادام را در سالاد امتحان کنید ، تردی خوبی به آن می دهد!

اسفناج

سبزیجات برگ دار دارای آنتی اکسیدانی قوی به نام گلوتاتیون هستند که می تواند به کارکرد صحیح کبد کمک کند. اسفناج یک پایه عالی برای سالاد است و همچنین با سیر و روغن زیتون بسیار خوشمزه است.

بلوبری

دارای مواد مغذی به نام پلی فنول هستند که می تواند به شما در برابر بیماری کبد چرب غیر الکلی که اغلب با چاقی و کلسترول بالا مرتبط است، کمک کند. اگر بلوبری انتخاب شما نیست ، موادغذایی دیگر سرشار از پلی فنول شامل شکلات تلخ ، زیتون و آلو هستند.

ادویه جات

می خواهید همزمان از کبد و قلب خود محافظت کنید؟ مقداری از پونه کوهی ، مریم گلی یا رزماری مصرف کنید. منبع خوبی از پلی فنول های سالم هستند و یک مزیت اضافی هم دارند: به شما کمک می کنند تا در بسیاری از دستور العمل های آشپزی مقدار نمک مصرفی را کم کنید. دارچین ، پودر کاری و زیره نیز موارد خوبی هستند که باید امتحان کنید.

  • مصرف شکر را کم کنید

مصرف بیش از حد مواد شیرین می تواند به کبد شما آسیب برساند. به این دلیل که بخشی از کار کبد تبدیل قند به چربی است. اگر در مصرف قند زیاده روی کنید ، کبد تان بیش از حد چربی می سازد که در آخر در جایی غیر از محل خود تجمع می یابد که در دراز مدت می تواند شرایطی مانند کبد چرب را ایجاد کند. بنابراین با گاه به گاه کردن مصرف شیرینی جات در حق کبدتان لطف کنید!

  • از غذاهای چرب دوری کنید

سیب زمینی سرخ کرده و برگرها انتخاب های ناسالمی برای کبد شما هستند. اگر بیش از حد غذاهایی با چربی اشباع بخورید باعث می شود کبدتان سخت تر کار کند. این با گذشت زمان ممکن است به التهاب منجر شود که به نوبه خود می تواند باعث آسیب کبدی معروف به سیروز شود.

  • نمکدان را زمین بگذارید

بدن شما به مقداری نمک احتیاج دارد – البته نه به آن اندازه که احتمالاً دریافت می کنید. تحقیقات اولیه حاکی از آن است که رژیم غذایی پرسدیم ممکن است منجر به فیبروز شود ، که اولین مرحله از آسیب کبد است. کارهای ساده ای وجود دارد که می توانید برای کاهش مصرف نمک انجام دهید. از خوردن غذاهای فرآوری شده خودداری کنید. به جای سبزیجات کنسروی ، سبزیجات تازه را انتخاب کنید. نمکدان را سر میز و در دسترس قرار ندهید.

  • در مصرف الکل تعادل را رعایت کنید

نوشیدن زیاد الکل می تواند موجب تخریب کبد شده و با گذشت زمان منجر به سیروز کبدی شود. حتی نوشیدن گاه به گاه – چهار سروینگ در هرمرتبه برای زنان و پنج برای آقایان – نیز می تواند مضر باشد. اگر مرد هستید سعی کنید مصرف خود را روزانه به دو سروینگ و اگر زن هستید به یک سروینگ محدود کنید.

  • مصرف اسنک های بسته بندی شده را محدود کنید

مشکلی که در مورد چیپس و تنقلات وجود دارد این است که معمولاً قند ، نمک و چربی زیادی دارند. یک استراتژی خوب: میان وعده های سالم با خود در محل کار به همراه داشته باشید. مثلا یک سیب با کمی کره بادام زمینی یا یک ظرف حمص.

 

 

 

 

Reference:

https://www.webmd.com/hepatitis/ss/slideshow-best-and-worst-foods-for-your-liver

Leave a Reply