رژیم غذایی قلیایی – که به عنوان رژیم غذایی خاکستر قلیایی یا رژیم اسید قلیایی نیز شناخته می شود – ادعا می کند می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند و از مشکلاتی مانند آرتریت و سرطان پیشگیری کند. فرض بر این است که برخی غذاها مانند گوشت ، گندم ، شکر تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده باعث می شوند بدن شما اسید تولید کند که این برای شما بد است. بنابراین ، طبق “علم” در پشت این رژیم ، خوردن غذاهای خاص که باعث قلیایی بیشتر بدن شما می شود ، می تواند در برابر آن شرایط و همچنین اضافه وزن از شما محافظت کند.

غذاهایی که می توانید یا نمی توانید بخورید:

بیشتر میوه ها و سبزیجات ، سویا و توفو و برخی مغز ها ، دانه ها و حبوبات غذاهای قلیایی هستند ، بنابراین خوردن آن ها مجاز است.

لبنیات ، تخم مرغ ، گوشت ، بیشتر غلات و غذاهای فرآوری شده مانند غذاهای کنسروی و بسته بندی شده ، در دسته بندی اسیدی قرار می گیرند و مجاز نیستند. بیشتر کتاب هایی که رژیم غذایی قلیایی را آموزش می دهند ، می گویند الکل یا کافئین هم نباید مصرف کنید.

رژیم آلکالین تلاش زیادی می طلبد، چون بسیاری از غذاهایی را که ممکن است به خوردن آنها عادت داشته باشید ، کنار می گذارید. این رژیم کم و بیش رژیم گیاه خواری است. همچنین برای وگن هایی که لبنیات را حذف می کنند هم مناسب است.

آیا فاقد گلوتن است؟

این رژیم غذایی گندم را حذف می کند ، اما برای پرهیز کامل از گلوتن ، باید برچسب های مواد غذایی را با دقت بررسی کنید ، زیرا گلوتن تنها در گندم وجود ندارد. علاوه بر گندم ، این رژیم بیشتر عوامل اصلی محرک آلرژی غذایی از جمله شیر ، تخم مرغ ، بادام زمینی ، گردو ، ماهی و صدف را هم محدود می کند. همچنین برای افرادی که سعی دارند قند و چربی کمتری مصرف کنند نیز مفید است.

چیزهای دیگری که باید بدانید

هزینه: بسیاری از وب سایت های مرتبط با رژیم غذایی قلیایی ، دوره ها ، کتاب ها ، مکمل ها ، آب ، مواد غذایی و نوشیدنی های قلیایی را نیز به فروش می رسانند. برای پیروی از رژیم قلیایی نیازی به خرید این موارد ندارید. نمودارهای غذایی قلیایی رایگان زیادی وجود دارد که لیست غذاهایی را که می توانید در فروشگاه های مواد غذایی خریداری کنید ، ذکر کرده است.

آیا واقعا جواب می دهد؟

شاید ، اما نه به دلایلی که ادعا می کند.

اول ، کمی شیمی: سطح pH میزان اسیدیته یا قلیایی بودن را اندازه می گیرد. pH 0 کاملاً اسیدی است ، در حالی که pH 14 کاملاً قلیایی است. pH 7 خنثی است. این سطح در کل بدن شما متفاوت است. خون شما کمی قلیایی است و آن بین 7.35 تا 7.45 است. معده شما بسیار اسیدی است و pH آن 3.5 یا پایین تر است ، بنابراین می تواند مواد غذایی را تجزیه کند. و pH ادرار شما بسته به غذایی که می خورید تغییر می کند – بدین ترتیب بدن شما می تواند سطح pH خون تان را ثابت نگه دارد.

رژیم قلیایی ادعا می کند به بدن شما کمک می کند تا سطح pH خون را حفظ کند. در حقیقت ، غذایی که می خورید نمی تواند pH خون شما را به میزان قابل توجهی تغییر دهد. بدن شما برای ثابت نگه داشتن این سطح دائما در حال کار است.

اما غذاهایی که قرار است در رژیم غذایی قلیایی بخورید برای شما مفید بوده و به کاهش وزن سالم کمک می کند: میوه و سبزیجات و آب فراوان. پرهیز از قند ، الکل و غذاهای فرآوری شده نیز توصیه ای مناسب برای کاهش وزن است.

در مورد ادعاهای دیگر ، برخی شواهد اولیه وجود دارد مبنی بر اینکه رژیم غذایی حاوی مقادیر پایین مواد غذایی مولد اسید مانند پروتئین حیوانی (مانند گوشت و پنیر) و نان و مقادیر بالای میوه و سبزیجات می تواند به جلوگیری از سنگ کلیه ، استحکام استخوان ها و ماهیچه ها کمک کند ، سلامت قلب و عملکرد مغز را بهبود بخشد ، کمردرد و نیز خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. اما محققان هنوز از برخی از این ادعاها مطمئن نیستند.

افرادی که به رژیم غذایی قلیایی اعتقاد دارند ، می گویند که گرچه غذاهای مولد اسید ، تعادل pH ما را تنها برای مدت کوتاهی تغییر می دهند ، اگر همچنان به این کار ادامه دهید ، می توانید باعث اسیدیته طولانی مدت شوید.

آیا برای برخی بیماری ها مناسب است؟

پیروی از یک رژیم غذایی قلیایی به معنای ترجیح میوه و سبزیجات به موادغذایی پرکالری و پرچرب است. همچنین از غذاهای آماده که اغلب مقدار زیادی سدیم دارند دوری خواهید کرد.

این برای سلامت قلب بسیار خوب است زیرا این کارها به کاهش فشار خون و کلسترول کمک می کند ، که عوامل خطر بزرگی برای بیماری های قلبی هستند. رسیدن به وزن سالم نیز در پیشگیری و درمان دیابت و آرتروز مهم است.

برخی مطالعات نشان داده اند که یک محیط قلیایی ممکن است باعث اثربخشی بیشتر یا سمیت کمتر برخی داروهای شیمی درمانی خاص شود. اما نشان داده نشده است که رژیم غذایی قلیایی می تواند این کار را انجام دهد یا به جلوگیری از سرطان کمک می کند یا خیر. اگر مبتلا به سرطان هستید ، قبل از شروع هر نوع رژیم با پزشک یا متخصص تغذیه خود در مورد نیازهای غذایی تان صحبت کنید.

کلام پایانی

تأکید بر میوه و سبزیجات که در هسته رژیم های قلیایی قرار دارد ، نوید لاغری سالم را می دهد. هیچ مکمل خاصی هم برای آن لازم نیست. اگر دوست دارید غذاهای جدید را تجربه کنید یا به آشپزی علاقه دارید ، بهترین موفقیت را با آن کسب خواهید کرد. اما پیروی از یک رژیم قلیایی برای بسیاری از افراد دشوار خواهد بود.

بسیاری از غذاهای محبوب که در رژیم های دیگر در حد اعتدال مجاز هستند (از جمله گوشت بدون چربی ، لبنیات کم چرب ، نان و شیرینی) در اینجا ممنوع است. پروتئین به منابع گیاهی مانند لوبیا و توفو محدود می شود. این بدان معناست که شما باید اطمینان حاصل کنید که به میزان کافی پروتئین و کلسیم دریافت می کنید.

غذا خوردن بیرون از منزل نیز می تواند یک چالش باشد. اگر برای کارتان زیاد سفر می کنید یا برنامه کاری شلوغی دارید، ممکن است در انتخاب غذاها و آماده سازی آن ها دچار مشکل شوید.

درنهایت ، اغلب رژیم های قلیایی نتوانسته اند عامل اصلی موفقیت در کاهش وزن و سلامت را مدنظر قرار دهند: ورزش. شما باید تناسب اندام را در هر برنامه غذایی که انتخاب کنید، بگنجانید. انجمن قلب آمریکا و CDC توصیه می کنند حداقل 150 دقیقه ورزش در هر هفته انجام دهید. اگر هرگونه بیماری و مشکل پزشکی دارید و یا تناسب اندام ندارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

:Reference

WebMD.com/Alkalin Diets

Leave a Reply