رژیم غذاییرژیم لاغری

رژیم پالئو چیست؟

By 04/15/2020 سپتامبر 22nd, 2020 No Comments

مثل یک غارنشین غذا بخورید و وزن کم کنید! این تئوری پشت رژیم غذایی پالئو است.

دکتر لورن کوردین ، نویسنده کتاب “رژیم غذایی سرخپوستان” ، ادعا می کند که با غذا خوردن به سبک اجداد ماقبل تاریخ مان لاغرتر شده و با احتمال کمتری به دیابت ، بیماری های قلبی ، سرطان و سایر مشکلات سلامتی مبتلا خواهیم شد. رژیم پالئو که رژیم غارنشینان یا رژیم عصر سنگی نیز نامیده می شود ، در واقع یک برنامه غذایی با پروتئین بالا و پرفیبر است که به شما نوید می دهد بدون کاهش کالری، وزن خود را کاهش دهید.

آنچه می توانید بخورید و آنچه نمی توانید

در رژیم پالئو ،  به فراوانی از گوشت های بدون چربی تازه و ماهی ، میوه و سبزیجات و چربی های سالم تر میل خواهید کرد.

شما همچنین می توانید:

  • تخم مرغ
  • آجیل و دانه ها
  • روغن های سالم تر از جمله روغن زیتون و روغن نارگیل هم بخورید.

اما در این رژیم نمی توانید غذاهای فرآوری شده بخورید. و از آنجایی که اجداد ما شکارچی بودند و نه کشاورز ، با گندم و لبنیات همچنین با سایر غلات و حبوبات (مانند بادام زمینی و لوبیا) هم باید خداحافظی کنید. غذاهای دیگر که ممنوع هستند:

  • لبنیات
  • شکر تصفیه شده
  • سیب زمینی ها
  • نمک
  • روغن های گیاهی تصفیه شده مانند کلزا

رژیم پالئو سطح تلاش متوسطی می طلبد. شمارش کالری وجود ندارد  و از طرفی میوه ها و سبزیجات پر فیبر و همین طور گوشت لخم سیرتان خواهد کرد.

محدودیت ها:

رژیم غذایی پالئو به خصوص در ابتدا امکان تقلب را فراهم می کند. هنگامی که رژیم راتازه شروع کرده اید ، می توانید هفته ای 3 وعده چیت میل کنید. کوردین آن را “وعده های غذایی باز” می نامد. یا می توانید خود را فقط با یک “وعده آزاد” در هفته به چالش بکشید.

ورزش:

هنگام کاهش وزن لازم نیست. اما کوردین به شدت آن را برای حفظ کاهش وزن و برای سلامتی کلی توصیه می کند.

آیا این محدودیت ها یا ترجیحات رژیم غذایی مجاز هستند؟

رژیم گیاهخواری یا وگن:

این رژیم بر گوشت و ماهی تأکید دارد و کوردین می گوید پیروی از رژیم غذایی پالئو بدون خوردن گوشت ، غذاهای دریایی یا تخم مرغ غیرممکن است. منابع عالی پروتئین گیاهی مانند لوبیا و سایر حبوبات هم مجاز نیست.

رژیم غذایی کم نمک:

این رژیم غذایی نمک را محدود می کند، بنابراین ممکن است به شما در کاهش دریافت سدیم کمک کند. با این حال، باز هم باید میزان سدیم نوشته شده در برچسب های مواد غذایی بسته بندی شده را بررسی کنید.

چیزهای دیگری که باید بدانید

هزینه: خوردن گوشت و ماهی زیاد می تواند هزینه خوراک شما را بالا ببرد.

آیا واقعاً جواب می دهد؟

حذف کردن کلیه دانه ها ، لبنیات ، غذاهای فرآوری شده ، قند و… به احتمال زیاد منجر به کاهش وزن می شود ، اما ممکن است به دلیل این محدودیت ها، پیگیری آن در دراز مدت دشوار باشد.

در مورد جنبه های خاص رژیم غذایی سرخپوشان مطالعات مختلفی وجود دارد. گرچه ممکن است محققان از تمام ادعاهای مطرح شده در کتاب پشتیبانی نکنند ، اما دریافتند که یک رژیم غذایی سرشار از منابع لخم پروتئین ها وغذاهای گیاهی می تواند باعث احساس سلامتی در شما شود، به کنترل سطح قند خون کمک کند و به کاهش وزن تان کمک کند.

آیا برای بیماری ها مناسب است؟

این نویسنده ادعا می کند آزمایشات بالینی وجود دارد که نشان می دهد رژیم غذایی پالئو می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، فشار خون و التهاب را کاهش دهد. به علاوه کاهش وزن ، کاهش آکنه و ارتقاء سلامت و عملکرد ورزشی. اما بسیاری از کارشناسان چندان مطمئن نیستند و تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

حذف نمک و غذاهای فرآوری شده ، این رژیم غذایی کم سدیم را برای افرادی که فشار خون بالا دارند ، مناسب می کند.

پیش از شروع این رژیم با پزشک خود مشورت کنید.

کلام نهایی

اگر قادر به صرف هزینه برای خرید غذاهای کامل و غیر فرآوری شده هستید و می خواهید برای آماده سازی آن ها در آشپزخانه وقت صرف کنید، این رژیم ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند.

برای رفع کمبود مواد مغذی ، آن را با مصرف مولتی ویتامین تکمیل کنید.

اگر یک رژیم منعطف تر نسبت به کاهش وزن را که کمتر بر گوشت متمرکز باشد و غذاهای متنوعی را شامل شود ، ترجیح می دهید ، بهتر است به دنبال برنامه دیگری باشید.

 

 

Reference:

WebMD.com/Paleo Diet(Caveman Diet) Review, Foods List and more

Leave a Reply