رژیم غذاییرژیم لاغریزندگی سالم

رژیم یو-یو با شما چه می کند

By 02/01/2020 No Comments

شاید چیزی شبیه به این را تجربه کرده باشید: “تابستون داره میاد! وقتشه لاغر بشم. ” بعد، ” دسر؟ وای چه خوشمزه! “در ادامه ” شلوارم برام تنگ شده! باید وزن کم کنم! ” اسم این کار رژیم یو-یو ای است ، وقتی که وزن شما بیشتر از آسانسور یک هتل بالا و پایین می رود! زن و مرد ، پیر و جوان ممکن است درگیر آن شده باشند و فقط دور کمرتان نیست که از این کار لطمه می بیند! ممکن است در درازمدت به سلامتی شما نیز آسیب برساند.

رژیم اتکینز؟ رژیم پالئو؟ رژیم میوه؟ پرهیز گلوتن؟ مهم نیست که چه رژیمی را امتحان کنید، قضیه همان است و پیام واضح است: رژیم ها جواب نمی دهند! دست کم نه در دراز مدت. مسلماً می توانید وزن کم کنید، اما بعد از یک سال حداقل 1 نفر از 3 نفر ما به وزن قبلی خود برمی گردد. بعد از 5 سال؟ تقریباً هیچ کس کاهش وزن خود را حفظ نمی کند.

  • اشتهای مفرط

سلول های چربی شما هورمونی به نام لپتین تولید می کنند. این هورمون به مغز می گوید که چربی کافی در بدن ذخیره شده است یا خیر. با کاهش وزن، چربی کمتر به معنی لپتین کمتر است. این باعث گرسنگی شما می شود. به علاوه، بدن تان سرعت انجام کارها را پایین می آورد تا بتواند انرژی دخیره کند. بنابراین زمانی که رژیم را رها کنید، اشتهای بیشتری دارید درحالی که کالری کمتری می سوزانید. به همین دلیل است که پس از چند چرخه رژیم یویویی، ممکن است وزن تان نسبت به زمان شروع رژیم بیشتر هم شده  باشد.

  • چربی بیشتر، ماهیچه کمتر

وقتی وزن کم می کنید ، چربی و عضله از دست می دهید. هنگامی که وزن تان بیشتر می شود، چربی سریع تر ساخته شده و زودتر جایگزین می شود. اما تا زمانی که ماهیچه تان بازگردد، اشتهای شما در سطح بالا باقی می ماند و به این معنی است که همزمان افزایش چربی نیز ادامه می یابد. عجیب است اما به نظر می رسد این مسئله برای افراد لاغر بیشتر از افرادی که دارای اضافه وزن هستند، مشکل ایجاد می کند. وقتی که این چرخه را بارها و بارها تکرار کنید، افزایش وزنی ناشی از چربی بیشتر و ماهیچه کمتر خواهید داشت.

  • تغییرات عمیق در داخل بدن

تنها چند کیلو وزن اضافی می تواند تغییرات بزرگی در بدن تان ایجاد کند. بدن شما بیشتر دچار التهاب (که در شرایط طبیعی به شما در مبارزه با بیماری کمک می کند) خواهد بود و این  می تواند به قلب شما آسیب برساند و مقاومت به انسولین را در بدن تان بالاتر ببرد. ژن هایی که می توانند منجر به بزرگ شدن قلب شوند نیز فعال می شوند. اگر وزن خود را کم کنید، بیشتر این تغییرات را اصلاح می کنید. اما کاملاً به حالت اولیه بازنمی گردید و اثرات طولانی مدت آن بر سلامت مشخص نیست.

  • ارتباط بین استرس و چربی

رژیم گرفنن آسان نیست. هر دوره افزایش و کاهش وزن می تواند با روان شما بازی کند. این به تنهایی ممکن است سطح کورتیزول ـ هورمون استرس ـ را بالا ببرد. و وقتی کالری دریافتی خود را کاهش می دهید چطور؟ این هم همین کار را می کند. این یک مشکل است زیرا کورتیزول بالا یعنی احتمال بیشتر تجمع چربی در اطراف شکمتان که این مساله شما را بیشتر در معرض مشکلاتی مانند دیابت و بیماری های قلبی قرار می دهد.

  • راهی به سوی پرخوری

همه کسانی که رژیم های یویو دارند در نهایت دچار پرخوری افراطی نمی شوند اما این کار می تواند شما را بیشتر در معرض آن قرار دهد. درست مثل محکم کشیدن یک کش لاستیکی! وقتی سرانجام تمام تنش ها را در مورد تفکرات کوتاه مدت «حالا باید وزن کم کنم» کنار بگذارید، مثل رها کردن آن کش می ماند. این برای جوانان و به ویژه دختران بسیار مضر است. نوجوانانی که رژیم سرخود می گیرند، با احتمال بیشتری دچار پرخوری افراطی و اضافه وزن می شوند.

  • ارتباط با بیماری های قلبی

دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که رژیم های یو یو با گذشت زمان با قلب شما چه می کنند. اما نتایج تاکنون خوب به نظر نمی رسند. در کوتاه مدت ، بازیابی مجدد وزن کاهش یافته بر قلب و رگ های خونی شما فشار می آورد. یک مطالعه بزرگ نشان داد هرچه وزن شما بیشتر بالا و پایین می رود، احتمال ابتلا به مشکلاتی از جمله آنژین، سکته قلبی و سکته مغزی نیز افزایش می یابد و هرچه این نوسانات بزرگتر باشد، این خطر بیشتر است.

  • ارتباط با سنگ کیسه صفرا

بارها در مورد سنگ کلیه شنیده اید. خب، کیسه صفرا شما هم می تواند سنگ داشته باشد. داشتن اضافه وزن می تواند موجب ابتلا به آن شود. نکته جالب این است که کاهش وزن خیلی سریع هم همین کار را می کند. با تکرار چرخه کاهش – افزایش وزن ، خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا همچنان وجود دارد. و هرچه وزن بیشتری کم و زیاد کنید، احتمال این خطر بیشتر است.

  • برهم خوردن تعادل باکتری های روده

روده شما مملو از میکروب هاست. اشتباه نکنید! آن ها به شما در هضم غذا کمک می کنند و معلوم شده است  که رژیم غذایی یویو می تواند تعداد و انواع این باکتری ها را در بدن شما تغییر دهد. از آنجا که آن ها در همه چیز از سلامت قلب گرفته تا افسردگی نقش دارند ، این می تواند سلامت کلی شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

تنوع دوست شماست!

حذف چربی ها؟ بیخیال! حذف کربوهیدرات؟ افزایش مصرف پروتئین؟ هنگامی که از این شاخه به آن شاخه می پرید و رژیم های مد روز را دنبال می کنید ، بدن شما احساسی مانند یو یو خواهد داشت و هرچه شدیدتر باشد، مشکلات بیشتری بوجود می آیند. غذا یک ضرورت است، اما با این کار ممکن است مانند یک دشمن به نظر برسد. اگر مجموعه ای از غذاهای سالم نخورید، ممکن است تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکنید و این می تواند به مشکلات جدی سلامتی منجر شود.

یو یو را رها کنید!

دانشمندان در مورد اثرات رژیم یو یو بر سلامت اتفاق نظر ندارند. برخی می گویند مسئله ای نیست. برخی دیگر می گویند بر همه چیز از استخوان گرفته تا خطر ابتلا به دیابت و سرطان تأثیر می گذارد. نتیجه کلی؟ مسٔله کمی پیچیده است. اما این را می دانیم که اگر در یک الگوی یو یو گیر کرده باشید، چیزی در این بین غلط است و اگر ممکن است حتی اندکی به شما ضرر برساند، زمان آن رسیده تا مسیری متفاوت برای رسیدن به یک وزن سالم بیابید.

طرز فکرتان را عوض کنید!

رژیم های غذایی شما را به سمت تفکرات کوتاه مدت سوق می دهند و می توانند احساسات شما را در مورد غذا آشفته کنند. بنابراین برگشتن به عقب و بازبینی می تواند کمک تان کند. چرا رژیم می گیرید؟ اگر می خواهید سالم تر باشید، در واقع راه آن تغییرعادات غذا خوردن در درازمدت است. همچنین برای حفظ کاهش وزن لازم است مرتباً ورزش کنید. بنابراین فکر نتیجه گرفتن فوری را از سر خود بیرون کنید و به این فکر کنید که چه راهی می توانید بیابید که واقعاً در موردتان جواب بدهد.

اهداف واقع بینانه داشته باشید!

برای سالم بودن، به برنامه ای نیاز دارید که متناسب با زندگی شما باشد. اهدافی را تعیین کنید که کوچک ، واضح و قابل انجام باشند. به جای هدف گذاری برای کاهش ۲۰ کیلویی، با نیم کیلو در هفته شروع کنید. یا یک هفته تمرین کنید تا آگاهانه و با تمرکز غذا بخورید. به زمان هایی که احساس گرسنگی یا سیری می کنید دقت کنید، غذا را کامل بجوید و غذای خود را مزه مزه کنید. شروع کنید و رفته رفته اهداف خود را بیشتر کنید. وقتی موفقیت خود را تضمین کنید، حفظ انگیزه آسان تر خواهد بود.

از تیم کمک بگیرید!

بحث اراده نیست. بدن شما نمی خواهد وزن خود را کاهش دهد و از هر راهی برای حفظ آن استفاده می کند. این بدان معنی است که شما هم باید این طور باشید. یک تیم جمع کنید. با پزشک و یک متخصص تغذیه صحبت کنید. دوستان و خانواده را درگیر کنید یا یک انجمن آنلاین پیدا کنید. به آنها احتیاج خواهید داشت. همچنین از تکنولوژی کمک بگیرید مانند برنامه هایی که کمک تان می کنند تا هرچه را که می خورید و چه میزان ورزش که می کنید را ثبت و کنترل کنید.

 

 

 

:Reference

https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-diet-yo-yo-diet-effect

 

Leave a Reply