بیماری هاپزشکی

علل و علائم درد سیاتیک

By 05/20/2019 No Comments

سیاتیک به دردی منتشر در طول مسیر عصب سیاتیک گفته می شود که در پایین کمر در محل لگن و باسن انشعاب یافته و از پشت پا پایین می‌آید و تا پاشنه پا می‌رسد. عموماً سیاتیک تنها یک طرف از بدن را درگیر می کند.

معمولاً سیاتیک زمانی رخ می دهد که دیسک، سیخک استخوانی در ستون فقرات یا تنگی کانال نخاعی قسمتی از عصب را تحت فشار قرار دهد. این عمل باعث التهاب، درد و اغلب احساس کرختی در پای متأثر می شود.

گرچه درد سیاتیک می تواند شدید باشد با این حال بیشتر موارد با درمان های غیرتهاجمی طی چند هفته بهبود می یابند.

افرادی که سیاتیک شدید دارند به طوری که موجب ضعف قابل توجه پا و یا تغییرات در دفع روده یا مثانه شود ممکن است کاندید جراحی باشند.

نشانه ها:

دردی که از پایین کمر شروع شده و تا باسن و پشت پا می رسد نشانه سیاتیک است. ممکن است در هر جایی از مسیر عصب احساس ناراحتی کنید اما بیشتر مسیر پایین کمر تا پشت ران و ساق پا را دنبال می کند.

این درد می تواند طیف بسیار گسترده ای داشته باشد، از یک درد خفیف تا یک احساس سوزش تیز یا دردی طاقت فرسا. گاهی ممکن است مثل یک تکانه یا شوک الکتریکی باشد. با عطسه یا سرفه ممکن است بدتر شود و نشستن طولانی نیز علائم را تشدید می کند.

بعضی افراد احساس مورمور شدن و بی حسی و یا ضعف ماهیچه ای نیز در پای مبتلا دارند. امکان دارد در قسمتی از پا احساس درد کنید و در بخشی دیگر کرختی و بی حسی.

دلالیل بروز درد سیاتیک:

سیاتیک زمانی بروز می کند که عصب سیاتیک تحت فشار باشد؛ اغلب توسط دیسک و یا سیخک استخوانی در مهره های ستون فقرات. در موارد نادرتر عصب ممکن است توسط یک تومور تحت فشار بوده یا به علت یک بیماری مثل دیابت آسیب ببیند.

ریسک فاکتورها:

  • بالا رفتن سن
  • چاقی
  • شغل پرخطر
  • نشستن های طولانی
  • دیابت

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

سیاتیک خفیف غالباً در طول زمان برطرف می شود. در صورتی که با خودمراقبتی نتوانید علائم را کاهش دهید یا دردتان شدید بوده یا رفته رفته تشدید یابد و یا به مدت بیش از یک هفته ادامه یابد می بایست به پزشک مراجعه کنید.

در صورت داشتن علائم زیر سریعاً باید مراقبت های پزشکی دریافت کنید:

  • درد ناگهانی و شدید در پایین کمر یا پا و نیز کرختی یا ضعف عضلانی در پا
  • درد به دنبال یک آسیب شدید مانند تصادف
  • مشکل در کنترل ادرار یا مدفوع

 

Leave a Reply