دانستنی های پزشکی

مزایا و معایب کافئین و نوشیدنی های کافئین دار

کافئین

بیشترین ماده ی غذایی محرک مصرفی در دنیا کافئین است که معمولا به صورت چای و قهوه مصرف می شود . بر اساس اطلاعات موجود ، شواهد ناکافی برای تایید یا رد مصرف چای و قهوه به صورت روزانه وجود دارد . برای اکثریت جمعیت بزرگسالان سالم ، مصرف مقادیر کمتر از 400 میلی گرم در روز بی خطر به نظر می رسد و در کودکان و نوجوانان مقدار بی خطر مصرف کافئین کمتر از 5/2 میلی گرم به ازای وزن بدن در روز می باشد (برای یک فرد 30 کیلوگرمی 75 میلیگرم در روز) . ما باید به افراد مخصوصا نوجوانان باید درباره ی دریافت مقادیر زیاد کافئین و ترکیب آن با الکل و داروها پیش آگهی دهیم .

ماده ی غذایی

مقدار کافئین در یک فنجان
چای سیاه 48 میلی گرم
قهوه 95 میلی گرم
قهوه بدون کافئین 4/2 میلی گرم
اسپرسو 503 میلی گرم
قهوه ی فوری

8 میلی گرم

 مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین در کوتاه مدت دارای فوایدی مثل افزایش هشیاری ذهنی ، بهبود برخی جنبه های عملکرد شناختی مغز مثل کاهش زمان لازم برای واکنش نشان دادن و افزایش عملکرد ورزشی می شود . کافئین در دوزهای متوسط ، سبب رفع بسیاری از اثرات نامطلوب کم خوابی و جت لگ می شود . مصرف مقادیر بالای کافئین می تواند با اثرات نامطلوب کوتاه مدت در ارتباط باشد از جمله : سر درد ، اضطراب ، لرزش و رعشه و بی خوابی . افرادی که مدت طولانی ای کافئین مصرف کرده اند ، نسبت به اثرات نامطلوب آن روی رفتار کمتر حساسند . در مدت طولانی ، کافئین با (( اختلال اضطراب فراگیر )) و (( اختلال سوء مصرف مواد )) مرتبط است .

فواید احتمالی مصرف طولانی مدت کافئین به دوز آن وابسته است . کافئین با کاهش خطر ابتلا به بیماری های پارکینسون ، آلزایمر ، سیروز الکلی و نقرس مرتبط است هم چنین قهوه کافئین دار یا بدون کافئین با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو مرتبط است . دریافت مقادیر کافئین در دوزهای بالا می تواند سبب افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در افراد مستعد شود . اغلب مطالعات نشان داده اند که ممکن است یک ارتباط معکوس بین مصرف کافئین و نرخ مرگ و میر وجود داشته باشد . اگرچه وجود اعتیاد به کافئین و سوء مصرف آن هنوز ضد و نقیض است ، ترک کافئین نشانه های بالینی در فرد دارد که شایع ترین آن ها سردرد می باشد .

REFERENCE

Bordeaux  B . Lieberman HR . Benefits and risks of caffeine and caffeinated beverages . 2018 Sep 11 . Available from : https://www.uptodate.com/contents/benefits-and-risks-of-caffeine-and-caffeinated-beverages?source=history_widget#H450491633

Leave a Reply