رژیم غذاییزندگی سالم

منابع خوب پروبیوتیک

By 03/09/2020 No Comments

پره بیوتیک یا پروبیوتیک؟

غذاهای پروبیوتیک دارای باکتری های زنده – باکتری های “خوب” که تعادل سالم را در روده حفظ می کنند – و اغلب تخمیر شده هستند. در حالی که  غذاهای پره بیوتیک باکتری های خوبی را که از قبل در روده شما زندگی می کنند، تغذیه می کنند. پره بیوتیک ها را می توانید در مواردی مانند مارچوبه ، کنگر فرنگی ، موز ، جو دوسر ، شراب قرمز ، عسل ، شربت افرا و حبوبات پیدا کنید. غذاهای پره بیوتیک را می توانید به تنهایی امتحان کنید یا آن ها را همراه با غذاهای پروبیوتیکی مصرف کنید تا بیشتر از خواص شان بهره ببرید.

در اینجا تعدادی از منابع خوب پروبیوتیک ها را معرفی می کنیم.

  • ماست

یکی از آشناترین منابع پروبیوتیک است . مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند به بهبود عدم تحمل لاکتوز کمک کنند. همچنين ممكن است به كاهش نفخ ، اسهال و ساير مشكلات گوارشی كمك كند.

  • ساورکراوت

نوع غیرپاستوریزه آن را انتخاب کنید. فرآیند پاستوریزه کردن باکتری های فعال و خوب آن را از بین می برد. ساورکراوت هم مانند غذای کره‌ای «کیمچی» حاوی ویتامین های تقویت کننده سیستم ایمنی است که می توانند از عفونت جلوگیری کنند.

  • سوپ میسو

یک غذای محبوب در ژاپن برای صبحانه است. این خمیر سویای تخمیر شده می تواند سیستم شما را به حرکت درآورد. میزو غنی از پروبیوتیک اغلب برای تهیه یک سوپ شور به نام سوپ میسو که کالری کم و ویتامین های B و آنتی اکسیدان های محافظ زیادی دارد استفاده می شود.

  • پنیرهای نرم

برای هضم شما مفید هستند ، اما همه پروبیوتیک های آن نمی توانند در مسیر گوارش زنده بمانند. تحقیقات نشان می دهد که سویه های موجود در پنیرهای نرم تخمیر شده مانند گودا به اندازه کافی مقاوم هستند.

  • کفیر

طبق افسانه ها، چوپانان در کوه های قفقاز ، که جنوب شرقی اروپا را از آسیا تقسیم می کنند ، کشف کردند که شیرهایی که با خود حمل می کنند، تخمیر شده و به یک نوشیدنی گازدار تبدیل می شود. کفیر با داشتن بافت غلیظ و خامه ای و مزه تند همانند ماست ، دارای سویه های باکتری های پروبیوتیک مخصوص به خود به علاوه چند نوع مخمر مفید است.

  • نان خمیر ترش

نان خمیرترش حاوی پروبیوتیکی است که می تواند به هضم غذا کمک کند.

  • ترشی ها

اگر به دنبال پروبیوتیک در ترشی ها هستید ، آن هایی را انتخاب کنید که به طور طبیعی تخمیر شده اند و در فرآیند آوردن ترشی از سرکه استفاده نشده است. یک محلول از نمک دریا و آب رشد باکتری های خوب را تغذیه می کند و می تواند باعث شود ترشی شما به هضم تان کمک کند.

  • تمپه

این پتی اندونزیایی که از پایه سویای تخمیر شده تهیه می شود ، نوعی آنتی بیوتیک طبیعی تولید می کند که با برخی از باکتری ها مبارزه می کند. تمپه سرشار از پروتئین نیز هست. مردم اغلب عطر و طعم آن را دودی ، آجیلی و شبیه به قارچ توصیف می کنند. می توانید آب آن را بگیرید و به جای گوشت از آن در وعده های غذایی استفاده کنید.

  • مکمل ها

پروبیوتیک ها تنها در غذاها نیستند. آنها به شکل کپسول ، قرص ، پودر و مایع هم وجود دارند. اگرچه این مکمل های غذایی، قادر به تامین موادمغذی که غذاها دارند نیستند، اما استفاده از آنها آسان است. اگر فکر می کنید ممکن است برایتان مفید باشدد ، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. اگر بیمار هستید یا نقص سیستم ایمنی دارید ، ممکن است لازم باشد در مصرف پروبیوتیک ها احتیاط کنید.

 

 

:Reference

WebMD.com/Top Foods with Probiotics

 

 

Leave a Reply