سلامت و تندرستیورزش برای سلامت

چگونه کاهش وزن خود را حفظ کنیم؟

By 11/25/2019 No Comments

کاهش وزن بسیار آسان تر از حفظ آن است. حقیقت این است که در کوتاه مدت، رژیم جواب می دهد. چه رژیم کم کربوهیدرات باشد چه کالری شماری، بسیاری از برنامه های غذایی اگر خوب دنبال شوند منجر به کاهش وزن خواهند شد. اما اغلب رژیم ها در نهایت شکست می خورند چون بالاخره احساس گرسنگی و محرومیت می کنید، برنامه را کنار می گذارید و وزن از دست داده دوباره برمی گردد؛ در اغلب موارد حتی بیش از قبل!

تعجبی ندارد: با کاهش وزن بدن میزان متابولیسم تان پایین می آید و هر روز نیازتان به غذا کمتر می شود. وقتی کمتر غذا می خورید، هورمون های گرسنگی مجبورتان خواهند کرد که بیشتر بخورید. این تبدیل به یک کشمکش جسمی و روانی خواهد شد که اگر نگوییم فلاکت بار، دست کم می تواند ناممکن به نظر برسد.

دکتر James Hill پژوهشگر چاقی می گوید : «محدودیت غذایی راه حل درازمدت چاقی نیست». البته که لازم است کمتر از میزانی که قبلاً می خوردید غذا بخورید اما باید اولویت تان یافتن میزان دریافت پایین تری باشد که احساس سیری به شما بدهد، سپس اختلاف را با ورزش جبران کنید.

برای مثال فرض کنید  شما 10 درصد وزن خود را از دست داده اید و نیاز دارید هر روز 150 تا 200 کالری کمتر دریافت کنید تا وزن جدید خود را حفظ کنید. لازم است این فاصله را مادام العمر حفظ کنید. می توانید این کار را با حذف میان وعده عصر یا خوردن صبحانه بسیار کم انجام دهید که هر دو مورد باعث گرسنگی تان خواهد شد.

اما می توانید فعالیت خودرا با رفتن به پیاده روی، کلاس فیتنس یا دوچرخه سواری تا میزان 200-150 کالری افزایش دهید. به گفته دکتر هیل، مدیر مرکز تحقیقات چاقی دانشگاه آلاباما در برمینگهام، «فعالیت فیزیکی باید راننده اتوبوس شما به مقصد کاهش وزن باشد.»

چه اندازه ورزش کافی است؟ برای اغلب مردم میزان مطلوب 60 دقیقه در روز است، گرچه بسیاری از افراد به کمتر یا بیشتر از این مقدار نیاز دارند. کسانی که وزن خود را به طور موفق کاهش داده و حفظ می کنند به طور میانگین روزانه 1 ساعت ورزش می کنند. همان طور که پیش از این هم شنیده اید نیازی نیست تمام آن را در یک مرتبه انجام دهید و حتی حرکات در طول روز هم به حساب می آیند.

فایده دیگر ورزش این است که «انعطاف متابولیکی» را بالا می برد. یعنی توانایی بدن در سوئیچ کردن بین سوزاندن کربوهیدرات و چربی برای انرژی زایی و استفاده بهینه از انرژی که بسیار خوب است. انعطاف ناپذیری در متابولیسم می تواند باعث مقاومت به انسولین شود که منجر به افزایش ذخایر چربی و خطر بالاتر ابتلا به دیابت نوع 2 شود.

در حقیقت به گفته هیل، آستانه ای وجود دارد که در آن ممکن است از لحاظ متابولیک بسیار انعطاف ناپذیر شوید که در آن بدن تان به طور فعال تلاش می کند تا وزن را افزایش دهد. در این صورت، ورزش کارآمدترین راه برای برگرداندن این فرآیند است.

به طور خلاصه، کاهش وزن سفری است که تنها با کم کردن وزن به پایان نمی رسد. برای حفظ این کاهش وزن لازم است برنامه ای برای بستن «شکاف انرژی» داشته باشید که در درازمدت انجام پذیر باشد. ورزش می تواند بزرگترین نقش را در این بین بازی کند: «هر چه بیشتر این شکاف را با ورزش پر کنید، موفق تر خواهید بود»

 

 

 

 

Available at:

https://blogs.webmd.com/food-fitness/20190423/how-to-maintain-weight-loss

 

 

Leave a Reply