بیماری ها

گاستریت

By 11/28/2019 No Comments

گاستریت یک اصطلاح عمومی برای گروهی از بیماری هاست که در یک چیز مشترکند: التهاب دیواره معده. التهاب گاستریت، اغلب اوقات نتیجه عفونت با همان باکتری است که بیشتر زخم های معده را ایجاد می کند. استفاده مداوم از داروهای مسکن و نوشیدن زیاد الکل نیز می تواند به ایجاد گاستریت کمک کند.

گاستریت ممکن است ناگهانی (گاستریت حاد) رخ دهد ، یا به آرامی در طول زمان ظاهر شود (گاستریت مزمن). در بعضی موارد ، گاستریت می تواند منجر به زخم و افزایش خطر ابتلا به سرطان معده شود. با این حال ، برای اکثر افراد ، گاستریت مشکلی جدی نیست و با درمان به سرعت بهبود می یابد.

علائم

علائم و نشانه های گاستریت عبارتند از:

 • احساس ناراحتی یا سوزش یا درد (سوء هاضمه) در قسمت بالای شکم که ممکن است با خوردن غذا تشدید یا تسکین یابد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • احساس پر بودن در قسمت بالای شکم بعد از خوردن غذا

گاستریت همیشه علائم و نشانه ایجاد نمی کند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

تقریباً هرکسی دوره ای از سوء هاضمه و سوزش معده را تجربه کرده است. بیشتر موارد سوء هاضمه کوتاه مدت هستند و نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. در صورت بروز علائم و نشانه های گاستریت به مدت یک هفته یا بیش تر به پزشک مراجعه کنید. اگر ناراحتی معده شما بعد از مصرف دارویی تجویز شده یا داروهای بدون نسخه به خصوص آسپرین یا سایر مسکن ها ایجاد شده است ، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر استفراغ خونی دارید ، خون در مدفوع خود می بینید یا مدفوع سیاه رنگ دارید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

 

علل

گاستریت التهاب پوشش معده است. ضعف یا آسیب دیدگی لایه مخاطی که از دیواره معده محافظت می کند ، باعث می شود شیره گوارشی به دیواره معده آسیب رسانده و موجب ملتهب شدن آن شود. شماری از بیماری ها می توانند خطر ابتلا به گاستریت را افزایش دهند از جمله بیماری کرون و سارکوئیدوز ، بیماری که در آن مجموعه ای از سلولهای التهابی در بدن رشد می کنند.

 

عوامل خطر

عواملی که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می دهد عبارتند از:

 • عفونت باکتریایی

اگرچه عفونت با هیلکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori) از شایع ترین عفونت های انسانی در سراسر جهان است ، اما تنها برخی از افراد مبتلا به این عفونت دچار گاستریت یا سایر اختلالات دستگاه گوارش فوقانی می شوند. پزشکان معتقدند آسیب پذیری در برابر باکتری می تواند ارثی بوده و یا به دلیل انتخاب های شیوه زندگی مانند سیگار کشیدن و نوع رژیم غذایی اتفاق بیفتد.

 • استفاده مداوم از داروهای مسکن

تسکین دهنده درد رایج – مانند آسپرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن – می توانند هم گاستریت حاد و هم گاستریت مزمن ایجاد کنند. استفاده از این داروها به طور مرتب یا مصرف زیاد این داروها ممکن است باعث کاهش میزان ماده ای کلیدی که به حفظ پوشش محافظ معده شما کمک می کند شود.

 • افزایش سن

سالمندان بیشتر در معرض خطر ابتلا به گاستریت هستند زیرا معده با افزایش سن دیواره معده نازک تر می شود و از طرفی دیگر سالمندان با احتمال بیشتری نسبت به افراد جوان مبتلا به عفونت H. پیلوری یا اختلالات خود ایمنی می شوند.

 • مصرفد بالای الکل

الکل می تواند دیواره معده شما را تحریک کرده و از بین ببرد ، که باعث می شود معده شما نسبت به شیره

گوارشی آسیب پذیرتر شود. استفاده بیش از حد از الکل به احتمال زیاد باعث گاستریت حاد می شود.

 • استرس

استرس شدید ناشی از جراحی بزرگ ، آسیب دیدگی ، سوختگی یا عفونت های شدید می تواند باعث گاستریت حاد شود.

 • حمله سلول های خودی به معده

که گاستریت خود ایمن نامیده می شود. این نوع گاستریت هنگامی رخ می دهد که بدن شما به سلول های پوششی معده حمله کند. این واکنش می تواند سد محافظ معده شما را از بین ببرد.

گاستریت خود ایمنی در مبتلایان به سایر اختلالات خود ایمنی از جمله بیماری هاشیموتو و دیابت نوع 1 شایع تر است. گاستریت خود ایمنی همچنین می تواند با کمبود ویتامین B-12 همراه باشد.

 • سایر بیماری ها

گاستریت ممکن است با سایر بیماری ها ، از جمله HIV / AIDS ، بیماری کرون و عفونت های انگلی مزتبط باشد.

 

عوارض

در صورت عدم درمان ، گاستریت ممکن است منجر به زخم معده و خونریزی معده شود. در موارد نادر ، برخی از انواع گاستریت مزمن ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند ، به خصوص اگر نازک شدن گسترده در دیواره معده رخ داده و یا سلول های پوششی دچار تغییرات شدید شده باشند.

اگر علایم و نشانه شما علی رغم درمان گاستریت بهبود نمی یابد ، پزشک خود را در جریان بگذارید.

 

پیشگیری

پیشگیری از عفونت H. پیلوری

هنوز مشخص نیست که چگونه H. pylori گسترش می یابد ، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد می تواند از شخصی به شخص دیگر یا از طریق غذا و آب آلوده منتقل شود. با شستن مکرر دستان خود با صابون و آب و با پختن کامل غذاها می توانید برای محافظت در برابر عفونت ها مانند H. پیلوری قدم بردارید.

 

 

 

Reference:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gastritis/symptoms-causes/syc-20355807

Leave a Reply