رژیم غذاییسبک زندگی

۱۵ عامل که متابولیسم بدنتان را پایین می آورند

By 12/02/2019 دسامبر 10th, 2019 No Comments

1. ژن هایتان
متابولیسم یعنی اینکه بدنتان چطور غذا را به انرژی تبدیل می کند.اگر بدنتان در سوزاندن انرژی در طول خواب یا استراحت کند عمل می کند به احتمال زیاد این ویژگی را از طریق ژن ها از والدین تان به ارث برده اید. از آنجایی که ژن های خود را نمی توانید تغییر دهید، بر روی عادت های خود تمرکز کنید. یکی از بهترین راه ها برای بالا بردن متابولیسم ورزش کردن بیشتر است. به دنبال راه هایی باشید که بتوانید فعالیت بدنی بیشتری را وارد زندگی خود کنید.

2. هورمون ها
افزایش در هورمون های بدن تان می تواند مانند ترمزی در مقابل مصرف انرژی بدن عمل کند. این مساله می تواند خسته تان کند. برخی بیماری ها مانند تیروئید کم کار یا پرکار و دیابت بیماری های هورمونی هستند که متابولیسم تان را تحت تاثیر قرار می دهند. استرس نیز باعث رهاسازی هورمون های می شود که می توانند سبب کاهش در سوخت و ساز بدن شوند.
اگر مبتلا به بیماری هستید درمان خود را ادامه دهید و کاهش استرس را در اولویت خود قرار دهید.

3. کمبود خواب
خواب خوب به پایایی متابولیسم تان کمک می کند. وقتی شب های متوالی در جای خود غلت می زنید، برای بدنتان دشوارتر است که بخواهد به درستی از انرژی استفاده کند که این مساله  می تواند احتمال بروز دیابت و چاقی را افزایش دهد.
بیشتر بزرگسالان به ۹-۷ ساعت خواب نیاز دارند. اگر به این میزان نمیخوابید، چند هفته سعی کنید و خواهید دید که چقدر احساس بهتری دارید.

4. رژیم های سخت
این که چطور وزن کم می کنید مهم است. اگر به اندازه کافی غذا نخورید متابولیسم شما به حالت آهسته سوپیچ می کند. رژیم های شدید خصوصاٌ اگر ورزش هم می کنید به بدنتان می آموزد که کارها را با انرژی کمتری انجام دهد. این می تواند باعث گرفتن نتیجه معکوس شود، برای اینکه بدن به همین کالری ها چنگ می زند و این کاهش وزن را سخت تر می کند.
گرچه ممکن است زمان طولانی تری طول بکشد اما سعی کنید برنامه کاهش وزنتان واقع بینانه و آهسته باشد.

5. نمک های تجاری
نمک دریا نورچشمی غذادوست ها و سرآشپزهاست و می توانید آن را در رستوران های خوب و آشپزخانه های کاربلد پیدا کنید، اما فاقد ید است. در حالی که غده تیروئيد شما برای مدیریت سوخت و سازتان به تیروئید نیاز دارد.
غذایی که با نمک یددار تهیه شده باشد می تواند این نیاز را برطرف کند. غذاهای غنی از ید مانند میگو هم می توانند مفید باشند.

6. کم آبی
بدون آب کافی، متابولیسم تان می تواند از کار بایستد. نظرتان در مورد یک لیوان بزرگ آب خنک چیست؟ برخی مطالعات نشان می دهند که این می تواند به بدن کمک کند انرژی بسوزاند و سبب کاهش وزن شود. در هر درجه دمایی آب به احساس پری بیشتر کمک می کند و سبب می شود کمتر بخورید.
در طول روز آب کافی بخورید. همچنین می توانید غذاهایی که به طور طبیعی آب زیادی دارند مثل هندوانه یا خیار را بیشتر مصرف کنید.

7. نوشیدنی های بدون کافئين
کافئین موتور متابولیکی بدن را به کار می اندازد. البته در نظر داشته باشید برخی مطالعات نشان می دهد که نوشیدن قهوه می تواند سطوح قندخون را تحت تأثیر قرار دهد. پس اگر دیابت دارید مصرف آن را محدود کنید.
اگر نمی توانید کافئین را تحمل کنید، راه های دیگر پیشنهاد شده در این مقاله را امتحان کنید.

8. کلسیم ناکافی
نیازتان به کلسیم فراتر از استخوانهایتان می باشد. کلسیم علاوه بر تمام کارهای مثبتی که در بدن انجام می دهد، یک ماده مغذی کلیدی در متابولیسم چالاک نیز هست. بسیاری از مردم کلسیم کافی دریافت نمی کنند.
گزینه های خوشمزه زیادی برای آن هست! می توانید کلسیم را از شیر و محصولات لبنی دریافت کنید. موادغذایی غنی شده زیادی هم وجود دارند مثل غلات صبحانه، آب پرتقال و شیر سویا یا شیرباردام. تن ماهی سالمون، برگ شلغم ، کلم پیچ و توفو نیز کلسیم دارند.

9. دمای بالای اتاق
اینکه اتاق خوبتان را گرم کنید همیشه هم ایده خوبی نیست! دست کم وقتی پای متابولیسم تان درمیان است! دمای اتاق ۲۳ درجه مانع ساخته شدن چربی قهوه ای در بدن می شود. نوعی چربی که مملو از سلول های کالری سوز است.
کم کردن دمای اتاق تا ۱۸ درجه قبل از خواب، سطوح چربی قهوه ای را بالا می برد. زمانی که هوای بیرون سرد است انجام پیاده روی تند هم می تواند این کار را انجام دهد.

10. داروها

بعضی داروها می توانند متابولیسم تان را پایین بیاورند. شامل بسیاری از داروهای ضدافسردگی و داروهای ضدجنون خاص که پزشکان برای درمان اسکیزوفرنی تجویز می کنند. بسیاری داروهای دیگر مانند داروهای پایین آورنده تپش قلب نیز می توانند چنین اثری داشته باشند.
اگر فکر می کنید مسأله به داروهایتان مربوط می شود موضوع را با پزشک تان درمیان بگذارید.
ممکن است بتوانید دارویی دیگر را جایگزین کنید.

11. حذف کربوهیدرات
مطمئناً کنار گذاشتن کربوهیدرات های ناسالم می تواند به کنترل وزن و چربی سوزی سریع ترتان کمک کند. اما بدن شما برای تولید انسولین به کربوهیدرات نیاز دارد. اگر به طور مداوم رژیم کم کربوهیدرات داشته باشید میزان کمتری از این هورمون کلیدی تولید خواهید کرد، متابولیسم تان افت کرده و به اندازه سابق کالری نخواهید سوزاند.
کربوهیدرات خود را از میوه ها، سبزیجات و غلات که سرشار از موادمغذی هستند تأمین کنید. این کار سوخت و سازتان را تحت کنترل نگه داشته و جلوی هوس هایی که ممکن است در پیروی از رژیم تان خلل ایجاد کنند را می گیرد.

12. شب بیداری
پروازهای آخرشب یا کار کردن در شیفت شب با چرخه طبیعی خواب و بیداری تان تداخل ایجاد می کند. این تغییرات می تواند منجر به تنبل شدن متابولیسم و مشکلات دیگری مثل دیابت و چاقی می شود.
ساعت بدن خود را تنظیم کنید. زمان پروازهایتان را تغییر دهید. اگر شب ها کار می کنید و نمی توانید تغییرش دهید با پزشک خود درباره راه های سالمی که می توانید دنبال کنید صحبت کنید.

13. وعده های غذایی نامنظم
اینکه چه زمانی غذا می خورید به همان اندازه که چه می خورید مهم است. حذف وعده ها و خوردن یکی دو لقمه غذای سرپایی باعث فرسودگی می شود. جابجا کردن زمان وعده های غذایی می تواند باعث تخریب متابولیسم و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی شود.
یک زمان بندی منظم برای وعده های غذایی خود و خانواده تان داشته باشید و به آن پایبند باشید.

14. استرس مزمن
وقتی در شرایط پراسترسی هستید بدنتان هورمونی به نام کورتیزول ترشح می کند. هدف آن این است که انرژی تان را سریعاً بالا ببرد. اما اگر در یک محیط تنش زا گیر افتاده اید، بدن همچنان گمان می کند همچنان باید آماده باش باشید و به تولید کورتیزول ادامه می دهد. سطوح بالای این هورمون استفاده از انسولین را برا بدن دشوارتر می کند و این مانند ترمز در مقابل متابولیسم عمل کرده و باعث افزایش وزن می شود.
راه هایی پیدا کنید تا از استرس خود کم کنید. نفس عمیق بکشید. کارهایی که دوست دارید انجام دهید. راه حلی را پیدا کنید که در موردتان جواب می دهد.

15. رژیم غذایی پرچرب

خوردن زیاد غذاهای پرچرب اصلاً برای سلامت خوب نیست چون اینکه نحوه تجزیه غذاها و موادمغذی را در بدنتان  دچار تغییر می کند. توانایی بدن در استفاده از انسولین هم تحت تأثیر قرار می گیرد که به آن «مقاومت به انسولین» گفته می شود و با چاقی و دیابت در ارتباط است.
میوه و سبزیجات بیشتری بخورید و آب بیشتری بنوشید.

 

 

Reference:

https://www.webmd.com/diet/obesity/ss/slideshow-slow-metabolism

Leave a Reply