دانستنی های پزشکیرژیم غذاییسلامت و تندرستی

۸ مکمل غذایی برای سلامت دستگاه گوارش

By 01/31/2020 No Comments

با بالا رفتن سن، ترشح آنزیم های گوارشی در بدن کاهش می یابد، که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند گاز، نفخ و سوء هاضمه شود. بنابراین توصیه می شود که برخی مکمل های غذایی را مصرف کنید تا سیستم گوارشی سالمتری داشته باشید.

پروبیوتیک ها : باکتری های خوب

پروبیوتیک ها حاوی موجودات زنده – عمدتاً باکتری ها و یک نوع مخمر- هستند. این میکروارگانیسم ها مشابه باکتری های مفید روده هستند که به هضم غذا کمک می کنند. این مکمل ها برای درمان برخی از مشکلات دستگاه گوارش و برای سلامت عمومی دستگاه گوارش به کار می روند. برخی از انواع پروبیوتیک ها ممکن است به رفع اسهال کمک کنند و یا علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را بهبود بخشند. می توانید آن ها را به شیر مالت یا ماست خود اضافه کنید.

شیرین بیان : تسکین سوزش سردل

از مدت ها قبل از شیرین بیان برای درمان علائم سوء هاضمه مانند سوزش سردل و ریفلاکس اسید معده استفاده شده است. هرچند این موارد توسط شواهد علمی پشتیبانی نمی شوند. شیرین بیان در شکل ناخالص و خام خود می تواند موجب ایجاد عوارض جانبی از جمله بالا بردن فشار خون در برخی افراد شود. DGL عصاره خاصی از شیرین بیان است که یک ماده شیمیایی خاص از آن حذف شده است ، و به نظر نمی رسد عوارض جانبی چندانی داشته باشد. با این وجود، زنان باردار بدون مشورت با پزشک خود نباید DGL – یا هر مکمل دیگری را مصرف کنند.

روغن نعناع : بهبود IBS

گرچه هنوز قطعی نشده است اما تحقیقات متعددی نشان می دهد که روغن نعناع ممکن است باعث کاهش درد و نفخ ناشی از سندرم روده تحریک پذیر (IBS) شود. کپسول های آهسته رهش آن بدون حل شدن در معده از آن عبور می کنند و روغن آن ها در روده کوچک و بزرگ آزاد می شود. در دوزهای کم، مصرف روغن نعناع ایمن به نظر می رسد.

بابونه : فراتر از یک چای آرام بخش

بابونه به طور گسترده ای برای بیماری های متعدد استفاده می شود. طبیعت گرایان،  بابونه را در تلاش برای درمان مشکلات گوارشی مانند ناراحتی معده ، قولنج و حالت تهوع و همچنین اضطراب و بی خوابی امتحان کرده اند. با این وجود ، افرادی که نوعی آلرژی به گیاهان دارند مانند آلرژی به گیاه راگوید (ragweed) ، ممکن است واکنش آلرژیک به بابونه هم داشته باشند. همیشه در مورد استفاده از هرگونه مکمل با پزشک مشورت کنید.

زنجبیل : راحتی معده

در طب آسیایی از زنجبیل برای معالجه درد معده استفاده می شود. در غرب از زنجبیل برای تسکین حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری استفاده می شود. زنجبیل به شکل پودر ، کپسول یا قرص و یا به صورت ریشه طبیعی در دسترس است. زنجبیل معمولاً در دوزهای کم (1 تا 2 گرم در روز)، ایمن تلقی می شود.

ال-گلوتامین : یاری رسان روده

گلوتامین به طور طبیعی در بدن یافت می شود و از روده ها و اندام های دیگر محافظت می کند. برخی از متخصصان معتقدند که مکمل L-glutamine ممکن است به کاهش اسهال ناشی از جراحی ، عفونت یا استرس کمک کند. ممکن است به بعضی از افراد در جذب بهتر مواد مغذی نیز کمک کند، شامل افرادی که باکتری های غیرمفید زیادی در لوله گوارش خود دارند، افرادی که داروهای سرطانی مصرف می کنند و افرادی که بخشی از روده شان طی جراحی برداشته شده است. اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

پسیلیوم : فیبر برای درمان یبوست

Psyllium یا اسفرزه به عنوان یک ماده در ملین های حجم دهنده استفاده می شود. پسیلیوم به دلیل داشتن فیبر زیاد، قادر به جذب آب در روده هاست. این باعث می شود این کار مدفوع را حجیم تر و عبور آن را راحت تر می کند. هنگام درمان یبوست، نوشیدن مایعات زیاد بسیار مهم است. این به شما کمک می کند تا از کمبود آب در بدن یا وخیم تر شدن یبوست جلوگیری کنید. افرادی که به گرده گیاه چنار انگلیسی، گرده چمن و یا خربزه (ملون) حساسیت دارند ممکن است هنگام مصرف پسیلیم واکنش آلرژیک جدی بروز دهند.

کنگر فرنگی : تسکین ناراحتی معده

عصاره برگ کنگر فرنگی (آرتیشو) ممکن است علائم سوء هاضمه را تسکین دهد. به نظر می رسد در شرایط مصرف روزانه، این عصاره تهوع ، استفراغ ، نفخ و درد شکم را کاهش می دهد. همچنین ممکن است به درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و کاهش گرفتگی و درد شکم کمک کند. عصاره هیچ تداخل شناخته شده ای با داروها ندارد، اما می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در افرادی شود که به راگوید و گرده های از این قبیل حساسیت دارند.

 

نکته مهم: ابتدا با پزشک خود مشورت کنید

مکمل های غذایی به طور دقیق و جدی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) نظارت نمی شوند. این بدان معناست که هیچ تضمینی برای کیفیت ، اثربخشی یا ایمنی آنها وجود ندارد. همیشه برچسب مکمل ها را بخوانید و حتماً قبل از شروع مصرف مکمل جدید با پزشک خود مشورت کنید، به ویژه در صورتی که باردارید، بیماری یا شرایط خاص پزشکی دارید و یا داروهای دیگر، گیاهان دارویی یا مکمل مصرف می کنید.

 

 

 

Reference:

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/ss/slideshow-digestive-health

Leave a Reply