زندگی سالمسلامت و تندرستی

7 فایده شگفت انگیز آب

By 12/18/2019 No Comments

آیا به اندازه کافی آب می نوشید؟

بیشتر بزرگسالان سالم با نوشیدن آب در هنگام تشنگی، آب کافی دریافت می کنند. اما مقدار دقیق مورد نیاز شما به سایز ، سطح فعالیت ، آب و هوا و سلامت عمومی تان بستگی دارد. در صورت ورزش کردن یا تعریق زیاد ممکن است به آب بیشتری احتیاج داشته باشید.

  • با خوردن آب لاغرتر می مانید

سعی در کاهش وزن دارید؟ آب باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود و کمک می کند احساس سیری کنید. نوشیدنی های پر کالری را با آب جایگزین کنید و قبل از وعده های غذایی یک لیوان آب بنوشید تا احساس پری بیشتری داشته باشید.

نوشیدن آب بیشتر به تقویت سوخت و ساز بدن کمک می کند – خصوصاً اگر سرد باشد. بدن تان برای گرم کردن آب باید کار کند و در این فرآیند چند کالری اضافی می سوزاند.

  • آب انرژی تان را بالا می برد

اگر احساس می کنید خسته اید یا انرژی تان ته کشیده ، با آب انرژی بگیرید. کم آبی باعث احساس خستگی می شود. مقدار مناسب آب می تواند به قلب شما کمک کند تا خون شما را به طور کارآمدتری پمپاژ کندو می تواند به خون شما در انتقال اکسیژن و سایر مواد مغذی مهم به سلول های بدن کمک کند.

  • با خوردن آب استرس تان را پایین بیاورید

حدود 70 تا 80 درصد از بافت مغز شما آب است. در صورت کمبود آب بدن ، بدن و ذهن شما دچار استرس می شود. اگر احساس تشنگی می کنید، در حال حاضر کمی دهیدراته هستید.

یک لیوان آب روی میز کار خود نگه دارید یا یک بطری آب با خود به همراه داشته باشید و مرتباً آب بخورید.

  • با آب عضله بسازید!

نوشیدن آب به جلوگیری از گرفتگی عضلانی کمک می کند و باعث روان تر شدن حرکت مفاصل در بدن می شود. زمانی که به خوبی هیدراته باشید ، می توانید قبل از تخلیه شدن انرژی تان ، طولانی تر و با قدرت بیشتر ورزش کنید.

  • پوست خود را تغذیه کنید

وقتی دهیدراته اید، خطوط ریز و چین و چروک ها عمیق تر هستند. نوشیدن آب سلول های پوست را هیدراته می کند و موجب بالا آمدن آن شده و باعث می شود چهره تان جوان تر به نظر برسد. همچنین آلودگی ها را بیرون می آورد و گردش و جریان خون را بهبود می بخشد و به شفافیت پوست شما کمک می کند.

  • آب به کار منظم روده ها کمک می کند.

در کنار فیبر ، آب هم برای هضم مناسب بسیار مهم است. آب به حل ذرات دفعی کمک می کند و آنها را به راحتی از طریق دستگاه گوارش شما منتقل می کند. در صورت کمبود آب بدن، بدن تان تمام آب را جذب می کند و روده بزرگ خشک می ماند  و این عبور مدفوع را دشوارتر می کند.

  • آب شکل گیری سنگ کلیه را کاهش می دهد

میزان سنگ کلیه های دردناک در حال افزایش است. یکی از دلایل این امر می تواند این باشد که مردم – از جمله کودکان – به اندازه کافی آب نمی نوشند. آب، نمک ها و مواد معدنی موجود در ادرار شما را رقیق می کند- همان موادی که کریستال های جامد معروف به سنگ کلیه را تشکیل می دهند. سنگ کلیه در ادرار رقیق تشکیل نمی شود ، بنابراین با خوردن آب زیاد خطر را کاهش دهید!

 

 

 

 

Reference:

https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-water-health

 

Leave a Reply