دیابت

بارداری در زنان مبتلا به دیابت

دیابت و بارداری

آیا زنان مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 می توانند بارداری سالمی را تجربه کنند؟

بیشتر زنان مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 می توانند بارداری سالمی را تجربه کنند. تنها نکته مهم این است که قند خون خود را در محدوده طبیعی حفظ کنند. زنانی که قند خون خود را پائین نگه دارند، دچار مشکلات کمتری در حین بارداری خواهند شد.
اگر قصد بارداری دارید و مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 هستید پیش از اقدام با پزشک و متخصص تغذیه مشورت کنید. این کار می تواند باعث شود :
  • کمک کنند تا قند خون خود را کنترل کنید.
  • ممکن است نیاز باشد تغییراتی در داروهای مصرفی شما ایجاد شود به دلیل اینکه بعضی از داروهای درمان دیابت برای دوران بارداری ایمن نیستند.
  • مشکلات پزشکی دیگر شما درمان شود – بعضی از بیماران مبتلا به دیابت ممکن است دچار مشکلات سلامتی دیگری نیز باشند از قبیل اختلالات بینایی، چاقی، پرفشاری خون و بیماری های کلیوی. در نتیجه بهتر است مشکلاتی که بارداری را تحت تاثیر قرار می دهند تحت درمان قرار گیرند.

 

چه مشکلاتی از طریق قند خون بالا در فرد ایجاد می شود ؟

قند خون بالا می تواند مشکلات زیر را برای مادر باردار و جنین ایجاد کند :
  • قند خون بالا در وهله اول می تواند خطر سقط جنین را به همراه داشته باشد.
  • قند خون بالا می تواند سبب ایجاد برخی نواقص مادرزادی از قبیل بیماری های نخاع و قلب شود.
  • قند خون بالا خطر تولد نوزاد چاق (بالای 4 کیلوگرم) را افزایش می دهد و این می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای جنین در حین زایمان به وجود آورد. ممکن است در این صورت نیاز به عمل سزارین وجود داشته باشد.
  • قند خون بالا می تواند سبب ایجاد مشکلاتی از قبیل قند خون پائین در نوزاد شود.

 

پزشکان و متخصصان متدهای درمانی مختلفی برای زنان باردار مبتلا به دیابت در پیش می گیرند. پزشک به شما اطلاع می دهد قند خون شما باید در چه سطحی حفظ شود و ارزیابی آن به چه صورت انجام گیرد. بیشتر زنان نیاز است قند خون خود را هر روز قبل و بعد از مصرف غذا اندازه گیری کنند. از طرف دیگر ممکن است نیاز باشد تغییراتی در رژیم غذایی و داروهای مصرفی مادر صورت گیرد که دلایل آن در متن زیر آورده شده است :
  • زنانی که انسولین تزریق می کنند ممکن است نیاز باشد انسولین بیشتری در دوران بارداری دریافت کنند.
  • بعضی از داروهای دیابت در دوران بارداری ایمن نیستند. زنانی که دارو مصرف می کنند ممکن است نیاز به تزریق انسولین داشته باشند یا برعکس.
  • زنانی که برای بیماری دیابت دارو مصرف نمی کنند ممکن است نیاز به شروع مصرف دارو داشته باشند.

 

گاها بارداری سبب ایجاد مشکلات بینایی و کلیوی در مادر شود. بارداری هم چنین می تواند باعث تشدید پرفشاری خون شود. برای ارزیابی مشکلات ذکر شده نیاز است آزمایشات خون و ادرار متعدد صورت گیرد، مادر مرتبا تحت چکاپ چشم قرار گیرد و در هر ویزیت پزشک فشار خون وی نیز ارزیابی شود.

 

در مجموع دیابت در نوزادان بسیار نادر است هرچند نوزادانی که مادر دیابتی دارند در خطر بالاتری برای ابتلا به دیابت قرار دارند.

 

Reference : Patient education: Care during pregnancy for women with type 1 or type 2 diabetes (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Apr 19, 2019

Leave a Reply