بیماری ها

ازوفاژیت ائوزینوفیلیک

ازوفاژیت ائوزینوفیلیک
ازوفاژیت ائوزینوفیلیک بیماری است که مری را درگیر می کند. مری لوله ای است که غذا را از دهان به معده منتقل می کند. در مری افرادی که به بیماری ازوفاژیت ائوزینوفیلیک مبتلا هستند، سلول هایی به نام ائوزینوفیل وجود دارند که سلول های مخصوص آلرژی و حساسیت هستند و در مری افراد سالم وجود ندارند.
تا به امروز علم پزشکی علت این بیماری را متوجه نشده است ولی حدس زده می شود، آلرژی به خصوص آلرژی غذایی علت این بیماری است.

علائم ازوفاژیت ائوزینوفیلیک :

بزرگسالان و نوجوانان معمولا علائم زیر را بروز می دهند :
  • مشکل در بلع – این شایع ترین علامت است که در آن بیمار توانایی بلع مواد غذایی جامد را ندارد یا حین بلع احساس درد می کند یا احساس می کند غذا یا چیزی در گلو و سینه‌اش گیر کرده است.
  • شکم درد و درد قفسه سینه
  • سوزش سردل
کودکان معمولا علائم زیر را بروز می دهند:
برای تشخیص این بیماری پزشک دستور انجام اندوسکوپی فوقانی را می دهد.

 

درمان ازوفاژیت ائوزینوفیلیک  :

درمان این بیماری شامل تغییر در رژیم غذایی و دارو درمانی است.
تغییر در رژیم غذایی به این معنا است که بیمار باید از مصرف غذاهایی که باعث بروز علائم بیماری می شوند و غذاهایی که به آن ها حساسیت دارد پرهیز کند. در بعضی موارد ممکن است نیاز به پرهیز کلی از مواد غذایی جامد و داشتن رژیم غذایی مایعات وجود داشته باشد. زمانی که علائم بیماری بهبود پیدا کرد، باید کم کم مواد غذایی به رژیم غذایی فرد بازگردانده شوند.

 

برای اطمینان از دریافت مواد مغذی کافی، بیمار باید تحت نظر متخصص یا کارشناس تغذیه باشد.

 

پزشک برای درمان ازوفاژیت ائوزینوفیلیک ممکن است داروهای مختلفی تجویز کند. دسته ای از داروهای این بیماری برای درمان رفلاکس معده نیز به کار می روند . بیماران مبتلا به ازوفاژیت ائوزینوفیلیک ممکن است دچار رفلاکس شوند. داروهای دیگر شامل استروئیدها هستند که باعث کاهش التهاب در بدن می شوند .
در بعضی از بیماران مری بسیار نازک می شود که در این صورت راهکار درمانی عریض کردن مری از طریق آندوسکوپی است .

 

 

Reference : Crowley K. Patient education: Eosinophilic esophagitis (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Apr 13, 2019

Leave a Reply