رژیم کتوژنیک

به وضعیتی گفته می شود که در آن فرد دچار تشنج های مکرر می شود. این تشنج ها به دلیل فعالیت غیر طبیعی مغز اتفاق می افتند و می توانند باعث غش، تکان ها و رفتارهای عجیب در فرد شوند. صرع می تواند در هر سنی اتفاق بیوفتد.

علائم تشنج:

انواع مختلفی از تشنج ها وجود دارد که هرکدام علامت متفاوتی می توانند داشته باشند. تشنج عموما تنها چند ثانیه یا چند دقیقه اتفاق می افتد. در برخی از انواع تشنج، فرد ناگهان غش کرده، خود را منقبض می کند و تکان های شدیدی در بدنش ایجاد می شود. در نوع دیگری از تشنج، تنها یکی از دست ها یا قسمتی از صورت دچار لرزش و تکان می شود یا ممکن است فرد ناگهان برای چندین ثانیه به جایی خیره شده و پاسخ ندهد.

گاهی فرد نمی تواند به طور مطمئن بگوید دچار تشنج شده است یا نه . ممکن است حسی خاص به او دست داده یا بویی خاص استشمام کند.

تشخیص صرع :

پزشک از طریق یکی از روش های زیر یا هر دو روش تشخیص به بیماری صرع میدهد:

  • نوار مغز که فعالیت مغز را اندازه گیری میکند
  • سی تی اسکن یا MRI

رژیم درمانی بیماری صرع:

متخصص یا کارشناس تغذیه به بیمار مبتلا به صرع، رژیم کتوژنیک تجویز میکند.

درمان صرع:

  • به بیماران مبتلا به صرع داروی ضدتشنج تجویز می شود . این داروها نمی توانند صرع را به طور کامل درمان کنند ولی به پیشگیری از تشنج ها کمک بزرگی می کنند. داروهای مختلف ضدتشنج وجود دارد ولی پزشک بر اساس شرایط بیمار آن را تجویز می کند. این داروها معمولا به خوبی می توانند تشنج را کنترل کنند ولی اگر این اتفاق نیفتد درمان های جایگزین دیگری نیز وجود دارد:
  • جراحی مغز
  • دستگاهی به نام (محرک عصب واگ) که در داخل قفسه سینه قرار گرفته و تشنج ها را کنترل می کند.

در مورد داروهای ضدتشنج خوب است بدانید این داروها ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند. علائمی مثل احساس خستگی و سرگیجه ممکن است به دنبال مصرف این داروها برای شما اتفاق بیوفتد.

بسته به نوع تشنج ها ممکن است دارودرمانی موقف یا همیشگی باشد . مثلا اگر بیمار طی دو سال دچار هیچ حمله ای نشود با دستور پزشک میتواند مصرف دارو را قطع کند.

برای کاهش تشنج ها باید راهکارهای زیر را انجام دهید:

  • مصرف داروها به صورت دقیق و در زمان درست
  • داشتن خواب کافی
  • پرهیز از مصرف الکل

بیمار مبتلا به صرع قبل از اقدام برای بارداری حتما با پزشک خود مشورت کند چراکه ممکن است داروهای تجویز شده تغییر کرده و یا نیاز به مصرف مکمل اسید فولیک باشد.

بعضی از تشنج ها مورد اورژانسی محسوب می شوند. اگر تشنج بیشتر از 5 دقیقه طول کشید، دو یا چند تشنج بدون قطع شدن برای فرد ایجاد شد سریعا باید با اورژانس تماس گرفت.

Reference: Crowley K. Patient education: Epilepsy in adults (The Basics) . This topic retrieved from UpToDate on: Feb 18, 2019

Leave a Reply