بارداری

به زنان توصیه می شود فعالیت بدنی خود را حفظ کنند چراکه نقش مهم و اساسی در حفظ سلامت بدن، پیشگیری و درمان بیماری ها در همه ی دوره های زندگی ایفا میکند به ویژه دوران بارداری.

ورزش هوازی منظم در زنانی که بارداری بی خطری دارند میتواند :

  • آمادگی بدنی را حفظ و ارتقا ببخشد
  • عملکرد قلب و تنفس را بهبود ببخشد
  • سلامت فرد را تضمین کند
  • خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با سبک زندگی بی تحرک را کاهش دهد

 

بارداری بهترین دوران برای ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی فرد است مثل داشتن فعالیت بدنی بیشتر و پیشبرد به سوی داشتن رژیم غذایی مناسب و سالمتر. در زمان بارداری معمولا بیشتر زنان رفتارهای غیرسالم را ترک کرده و مراقبت بیشتری از خود میکنند.

زنانی که بارداری بیخطری دارند باید ورزش را به عنوان بخشی از سبک زندگی سالم قبل، حین و بعد از بارداری انجام دهند.

ورزش کردن در دوران بارداری خطرات بسیار اندکی دارد و برای اغلب زنان فوایدی را به همراه دارد از جمله :

  1. حفظ آمادگی بدنی
  2. افزایش وزن کمتر در بارداری
  3. کاهش دردهای ناحیه کمر
  4. کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری و پرفشاری خون بارداری

داشتن فعالیت بدنی با شدت متوسط هیچ پیامد منفی روی بارداری ندارد، اگرچه خطراتی مثل مشکلات مفاصل، افتادن و آسیب های شکمی در انواعی از ورزش ها ممکن است اتفاق بیوفتد.

قبل از شروع هر برنامه تمرینی زن باردار باید به لحاظ پزشکی ارزیابی و معاینه شود .

انجام برخی ورزشها در طول بارداری منع می شود . ورزش های مبارزه ای و آنهایی که خطر افتادن و سقوط بالایی دارند در این دوران توصیه نمی شوند. مثلا غواصی بدلیل عوارض احتمالی روی نوزاد اصلا توصیه نمی شود.

حفظ میزان آب در بدن به خصوص برای ایجاد تعادل دمایی در ورزشهای طولانی یا ورزش در محیط گرم و مرطوب نکته بسیار مهمی است . افزایش دمای بدن به خصوص در اوایل دوران بارداری می تواند سبب ایجاد نقص نخاع شود . میزان انرژی مصرف شده در ورزش باید به خوبی ارزیابی شده تا با میزان انرژی وارد شده به بدن از طریق غذاها در تعادل باشد تا فرد دچار افت قند خون نشود.

شدت، مدت و تکرار ورزش بستگی به شرایط فرد دارد . برای بیشتر زنان سالم توصیه ورزشی زیر منطقی به نظر می رسد : ورزش با شدت متوسط (به نحوی که در حین انجام دادن آن قادر به صحبت کردن باشید) که شامل ورزش های هوازی و قدرتی است، به مدت 30 دقیقه، 5 تا 7 روز در هفته

زنانی که قبلا بی تحرک بوده اند باید با 10 تا 20 دقیقه ورزش با شدت کم 3 روز در هفته شروع کنند و کم کم شدت، مدت و تکرار آن را افزایش دهند.

Reference : Artal R . Lockwood CJ . Barss VA . Exercise during pregnancy and the postpartum period. Jan 2019

Leave a Reply