نقرس

بیماری نقرس نوعی آرتروز است که باعث درد و ورم مفاصل می شود. ابتدا یک مفصل را تحت تاثیر خود قرار می دهد (معمولا شست پا) این بیماری در افرادی اتفاق می افتد که اسید اوریک خون بالایی دارند. اسید اوریک ماده ای است که بعد از هضم مواد غذایی خاصی در بدن تولید می شود. این ماده کریستال های سوزنی شکلی در مفصل ایجاد می کند که باعث درد می شود. این کریستال ها هم چنین می توانند تبدیل به سنگ کلیه شوند.

علائم نقرس :

بیماران معمولا درد ناگهانی و شدیدی در شست پا، مچ یا زانو احساس می کنند و مفصل قرمز و متورم شده است. معمولا یک مفصل در این بیماری درگیر است ولی در برخی افراد ممکن است مفاصل متعددی درد داشته باشند. درد نقرس معمولا شب ها تشدید می شود.

درد این بیماری ممکن است بسیار شدید باشد.

پزشک برای تشخیص بیماری، نمونه مایع بین مفصلی که درد میکند را می گیرد. اگر در این مایع کریستال وجود داشته باشد مشخص می شود فرد مبتلا به بیماری است.

درمان نقرس:

داروهایی وجود دارند که درد و ورم ناشی از نقرس را بهبود می بخشند. بهترین زمان مصرف داروهای نقرس زمانی است که علائم بیماری شروع به بروز می کنند. داروهایی مثل ایبوپروفن، ایندومتاسین، کلشیسین و استروئیدها نمونه هایی از داروهای تجویزی به فرد مبتلا به نقرس هستند.

اگر مبتلا به چاقی و اضافه وزن هستید، کاهش وزن به بهبود علائم نقرس کمک می کند. مصرف رژیم غذایی متعادل برای بهبود کلی سلامت بسیار کمک کننده است. رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار و محصولات لبنی کم چرب توصیه می شود . از مصرف نوشیدنی های حاوی شکر و الکل بپرهیزید. افراد مبتلا به نقرس ممکن است دچار بیماری های دیگری نیز باشند مثل بیماری قلبی، پرفشاری خون، بیماری کلیوی و چاقی .

Reference:Crowley K. Patient education: Gout (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Mar 18, 2019

Leave a Reply