تغذیه مادر شیرده

آیا نیاز است در حین شیردهی، غذای بیشتری مصرف کنم؟

مهم ترین نکته در مادر شیرده، داشتن رژیم غذایی سالم است. میزان انرژی مورد نیاز شما بستگی به سن، قد، وزن و میزان فعالیت بدنی دارد . شیردهی می تواند به کاهش وزن پس از زایمان کمک کند اگر حداقل تا 6 ماه ادامه پیدا کند.

آیا نیاز است در حین شیردهی، آب بیشتری بنوشم؟

بله . بسیار مهم است که مایعات کافی در حین شیردهی بنوشید. برای اطمینان از کافی بودن مایعات مصرفی، حتما هر زمان که احساس تشنگی کردید آب بنوشید. اگر دهانتان خشک است و رنگ ادرارتان تیره، نیاز به نوشیدن آب بیشتری دارید. هنگام شیردادن آب و نوشیدنی های بدون کافئین در نزدیکی خود داشته باشید و مصرف کنید.

آیا حین شیردهی نیاز به مصرف مکمل ویتامینی دارم؟

بستگی به نوع رژیم غذایی مصرفی دارد. اگر رژیم گیاهخواری دارید (بدون گوشت، ماهی و لبنیات) نیاز به مصرف مکمل ویتامینی به خصوص ویتامین B12 دارید.

بعضی از زنان نیاز به دریافت مکمل آهن دارند. اگر پس از زایمان دچار کم خونی شده اید به مکمل آهن نیاز دارید.

نکته مهم دیگر این است که از مصرف مقادیر کافی کلسیم و ویتامین D اطمینان حاصل کنید. کلسیم و ویتامین D باعث استحکام استخوان می شوند.ویتامین D در فرآورده های حیوانی وجود دارد و غنی ترین منبع آن روغن کبد ماهی است. این ویتامین به مقادیر کم در کره، خامه، زرده تخم مرغ و جگر یافت می شود. شیر انسان و شیر غنی شده گاو از منابع فقیر ویتامین D به حساب می آیند به همین دلیل شیر را با ویتامین D غنی میکنند. بیشتر شیرخشک های کامل، بعضی مارگارین ها، کره، شیر سویا، غلات آماده و تمام محصولات شیرخواران نیز غنی می شود.منابع غذایی کلسیم: شیر گاو و فرآورده های لبنی، سبزیجات برگ سبز مثل کلم پیچ-چغندر-شلغم-خردل-بروکلی و بادام، ماهی آزاد کنسرو شده

از مصرف چه غذاهایی حین شیردهی باید پرهیز کرد؟

از مصرف برخی ماهی ها حین شیردهی باید پرهیز کرد چرا که برخی از انواع ماهی ها حاوی جیوه بالایی بوده و جیوه از طریق شیر مادر به نوزاد رسیده و می تواند سبب مشکلات مغزی و عصبی در کودک شود.

ماهی هایی که جیوه بالایی دارند:

  • کوسه
  • اره ماهی
  • ماهی خال مخالی

انواع دیگر ماهی و غذاهای دریایی جیوه زیادی ندارند که هم برای مادر و هم برای کودک سالم هستند. متخصصان و کارشناسان تغذیه پیشنهاد می کنند زنان شیرده 2 بار در هفته از ماهی های زیر استفاده کنند:

  • میگو
  • سالمون
  • گربه ماهی

آیا دارویی وجود دارد که حین شیردهی نباید آن را مصرف کنم؟

قبل از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید تا از ایمن بودن آن مطمئن شوید.

بعضی داروها می توانند میزان شیر تولیدی را تحت تاثیر قرار دهند.

آیا می توانم نوشیدنی کافئین دار مصرف کنم؟

بعضی کافئین ها از طریق شیر به کودک می رسد و می تواند سبب مشکلات خواب کودک شود. (نوشیدن بیش از 3 فنجان قهوه در روز)

مصرف سیگار حین شیردهی می تواند سبب مشکلات تنفسی، عفونت ریه و عفونت گوش در نوزاد شود. سیگار کشیدن هم چنین می تواند میزان شیر تولید شده مادر را کاهش دهد.

Reference:Crowley K. Patient education: Health and nutrition for women who breastfeed (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Mar 07, 2019

Leave a Reply