بیماری ها

هموروئید

بواسیر

هموروئید زمانی اتفاق می افتد که عروق خونی موجود در انتهای روده متورم شده و خارش و درد به دنبال داشته باشد. گاها باعث می شود هنگام دفع، خونریزی اتفاق بیوفتد.

اگر در هنگام دفع دچار خونریزی می شوید باید به پزشک مراجعه کنید. البته خونریزی به هنگام دفع ممکن است علت دیگری داشته باشد که باید حتما بررسی شود.

شما با انجام برخی راهکارها می توانید از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید. مهم ترین راهکار، پیشگیری از ابتلا به یبوست است. نکته دیگر این است که در هنگام دفع، نباید فشار زیادی به خودتان وارد کنید. ابتلا به یبوست می تواند هموروئید را تشدید کند.

انجام راهکارهای زیر برای پیشگیری از یبوست توصیه می شود :

راهکارهایی برای کاهش علائم بیماری:

داروهای بدون نسخه ای وجود دارند که می توانید آن ها را تهیه کنیدمثل لوسیون پراموکسین، پماد زینک اکساید، هیدروکورتیزون، فنیل‌افرین و بنزوکائین . این داروها معمولا به شکل کرم بوده که به مقعد مالیده شده تا درد، خارش و تورم آن کاهش پیدا کند. بعضی از داروهای هموروئید به شکل شیاف وجود دارند . استفاده از این داروها مشکلی ایجاد نخواهد کرد .

هیدروکورتیزون را بیش از یک هفته مصرف نکنید مگر به تجویز پزشک.

اگر بعد از انجام راهکارهای ذکر شده، هنوز دچار علائم هموروئید می شوید احتمالا نیاز به درمان های دیگری دارید مثل لیزر درمانی، استفاده از گرما و مواد شیمیایی برای حذف هموروئید و جراحی.

Reference : Crowley K. Patient education Hemorrhoids (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Mar 12, 2019

Leave a Reply