بیماری هارژیم کودک و نوجوان

فشار خون بالا در کودکان

By 03/15/2019 مارس 17th, 2019 No Comments
پرفشاری خون در کودک

در چکاپ کودک شما، پزشک فشار خون وی را سنجیده و آن را با فشار خون کودک همسن، هم جنس و هم وزن او مقایسه می کند . اگر عدد آن بیشتر از مقیاس باشد، پزشک توصیه می کند برای سنجش مجدد چند روز بعد مراجعه کنید. بعضی از کودکان فشار خون بالاتر از حد نرمال دارند ولی فعلا مبتلا به پرفشاری خون نیستند .

فشار خون بالا معمولا علامت و نشانه ای ندارد.

علت پرفشاری خون در کودکان چیست؟

گاهی فشار خون بالا در نتیجه یک بیماری است و گاهی هیچ علت مشخصی ندارد . پزشک با معاینه و انجام آزمایشات متوجه می شود که آیا بیماری باعث این پرفشاری خون شده است یا خیر. پزشک فشار خون کودک را سنجیده و آزمایشاتی تجویز می کند . او ممکن است توصیه به انجام سونوگرافی از کلیه ها نیز بکند.

چرا باید فشار خون بالا درمان شود؟

به دلیل مشکلاتی که در آینده ایجاد خواهد کرد. کودکی که فشار خون بالا دارد در بزرگسالی نیز مبتلا به پرفشاری خون خواهد شد و پرفشاری خون احتمال ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. کودک مبتلا به پرفشاری خون ممکن است دچار تشنج یا نارسایی قلبی شود. هدف از درمان، کاهش فشار خون کودک و رساندن آن به میزان طبیعی است.

درمان پرفشاری خون :

در ابتدا باید مشخص شود علت اصلی فشار خون بالا چیست. البته درمان عامل ایجاد کننده پرفشاری خون همیشه باعث کاهش فشار خون نخواهد شد. فشار خون بالا در بیشتر موارد با تغییر در سبک زندگی و دارو درمان خواهد شد.

تغییر در سبک زندگی :

  • کاهش وزن – در صورتی که کودک به چاقی و اضافه وزن مبتلا باشد
  • تغییر در رژیم غذایی مثل مصرف غذاهای سالم و کاهش نمک مصرفی در کودک – غذاهای سام مثل میوه و سبزیجات و لبنیات کم چرب
  • داشتن فعالیت بدنی منظم – بیشتر کودکات باید ورزش هوازی به مدت 20 تا 30 دقیقه در روز داشته باشند . ورزش هوازی شامل پیاده روی، دویدن، شنا و دوچرخه سواری است .
  • کاهش زمان های نشستن، تلویزیون دیدن و بازی های کامپیوتری کودک
  • عدم استعمال سیگار در خانه

داروهای متفاوتی توسط پزشک برای درمان فشار خون بالا تجویز می شود و این داروها ممکن است عوارض جانبی متفاوتی داشته باشند .

Reference : Crowley K. Patient education: High blood pressure in children (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Mar 14, 2019

Leave a Reply