دیابت

تاثیر پخت گوشت در دمای بالا روی احتمال ابتلا به دیابت نوع 2

پخت گوشت در دمای بالا

احتمالا تا حالا این مورد که کباب کردن و بریان کردن گوشت می تواند باعث سرطان شود را شنیده اید و حتما میدانید مصرف مقادیر زیاد گوشت قرمز مخصوصا فرآورده های آن با احتمال ابتلا به بعضی سرطان ها مرتبط است. طی تحقیقی که اخیرا دانشگاه هاروارد انجام داده است مشخص شده پخت گوشت با دمای خیلی زیاد میتواند منجر به دیابت نوع 2 شود.

در این تحقیق مشخص شده است که مصرف مداوم گوشت هایی که در دمای بالا پخته شده اند (مثل سرخ کردن، کباب کردن و بریان کردن ) می تواند احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را در فرد افزایش دهد . بر اساس این مطالعه مشخص شده است افرادی که به صورت دائم گوشت و مرغ پخته شده در دمای بالا مصرف میکنند، 1.5 برابر احتمال ابتلا به دیابت در آن ها بیشتر است .

هم چنین در این افراد احتمال افزایش وزن و چاقی نسبت به افرادی که کمتر از روش های پخت با دمای بالا استفاده میکنند بیشتر است .

در این مطالعه مشخص شده است افرادی که گوشت قرمز و مرغ کاملا پخته شده (در اصطلاح well-done) مصرف می کنند احتمال ابتلا به دیابت بیشتری دارند .

قابل ذکر است که ارتباطی  در مورد مصرف ماهی سرخ شده یا کباب شده با خطر ابتلا به دیابت نوع 2 دیده نشد.

مکانیزم اصلی مرتبط با افزایش ابتلا به دیابت نوع 2 هنوز مشخص نشده است نقش مواد شیمیایی مضر مثل هیدروکربن های آروماتیک، آمین های آروماتیک هتروسیکلیک و نیتروزآمین ها (از نیترات و نیتریت اضافه شده به عنوان نگهدارنده) غیرقابل انکار است . این مواد شیمیایی می توانند سبب ایجاد پاسخ التهابی، تداخل در تولید طبیعی انسولین و افزایش مقاومت به انسولین در بدن شوند .

ثابت شده است که دریافت مقادیر زیاد گوشت قرمز و فرآورده های آن با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته، دیابت، برخی سرطان ها و مرگ زودهنگام در ارتباط است . دلیل احتمالی آن وجود آهن هِم در منابع حیوانی است که میتواند باعث تشدید ساخته شدن ترکیبات ایجاد کننده ی سرطان حین پخت با دمای بالا شوند .

این مطالعه مشخص کرد برخی روش های پخت و پز فارغ از اینکه چه مقدار گوشت خورده باشید می تواند ریسک بیماری ها را افزایش دهد . افرادی که در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند باید روش های پخت با دمای پایین تری انتخاب کنند . مثل استفاده از آرام پز، جوشاندن، بخارپز کردن .

برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو مهم است مصرف گوشت قرمز و فرآورده های آن را کاهش داده و منابع پروتئینی دیگری مثل مرغ، ماهی و منابع گیاهی را جایگزین کنید .

REFERENCE

Liu G, Zong G, Wu K, Hu Y, Li Y, Willett WC, Eisenberg DM, Hu FB, Sun Q. Meat Cooking Methods and Risk of Type 2 Diabetes: Results From Three Prospective Cohort Studies. Diabetes Care. 2018 Mar 9

Leave a Reply