تروئید

کم‌کاری تیروئید

کم کاری تیروئید
کم کاری تیروئید اختلالی است که در آن فرد مکررا دچار خستگی می شود. غده ای در گردن وجود دارد به نام غده تیروئید که هورمون تیروئیدی تولید می کند . این هورمون در بدن نحوه سوخت و ساز را کنترل می کند. کم کاری تیروئید اختلالی است که در آن بدن فرد به میزان کافی هورمون تیروئیدی ندارد.

علائم کم کاری تیروئید :

بعضی از بیماران علامتی از خود بروز نمی دهند و بیشتر بیماران تنها دچار خستگی مفرط هستند. این موضوع میتواند تشخیص بیماری را مشکل کند به دلیل اینکه عوامل بسیاری وجود دارند که می توانند باعث ایجاد خستگی در فرد شوند.
سایر علائم کم کاری تیروئید :
  • بی انرژی بودن
  • احساس سرما
  • کم پشت بودن موها
  • یبوست
اگر این بیماری درمان نشود می تواند سبب تضعیف قلب شود که متعاقب آن اختلال تنفسی و خستگی به دنبال فعالیت بدنی اتفاق می افتد و مچ پا ورم می کند. کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند سبب افزایش فشار خون شده و کلسترول خون را نیز بالا ببرد که هردو عامل ایجاد کننده بیماری های قلبی هستند.
در زنان، کم کاری تیروئید می تواند سبب بی نظمی قاعدگی شود و ممکن است ناباروری را به دنبال داشته باشد. در زنان باردار مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است مشکلاتی از قبیل سقط جنین اتفاق بیوفتد.

درمان کم کاری تیروئید :

درمان این بیماری شامل مصرف روزانه قرص هورمون تیروئیدی است. بعد از اینکه دارو به مدت 6 هفته مصرف شد، پزشک آزمایش خون مجددی می گیرد تا مطمئن شود میزان هورمون تیروئیدی خون چقدر است. بیشتر بیماران نیاز دارند تا آخر عمرشان دارو مصرف کنند.
داروهای این بیماری در نام ها و برندهای مختلفی وجود دارد که تمامی آن ها کارآمد و موثر هستند و بهتر است تنها از یک داروی مشخص استفاده کنید. ایجاد تغییر در برند دارو ممکن است باعث به هم خوردن تعادل هورمون در بدن شود.
اگر مبتلا به کم کاری تیروئید هستید می توانید برای بارداری اقدام کنید. بسیاری از زنان بیمار می توانند بارداری بی خطر و ایمنی داشته باشند هرچند بهتر است پزشک دوز دارو را تغییر دهد به دلیل اینکه ممکن است بیمار در طول بارداری نیاز به داروی بیشتری داشته باشد.

 

 

 

Reference : Crowley K. Patient education Hypothyroidism (underactive thyroid) (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Apr 09, 2019

Leave a Reply