سلامت و تندرستی

ناباروری در زنان

ناباروری زن

علل ناباروری در زنان :

 1. اختلال در تخمک گذاری : تخمک گذاری زمانی است که در دوره ماهیانه هر زن تخمک از تخمدان آزاد می شود. هورمون ها باعث تنظیم تخمک گذاری می شوند. زنان بیشترین شانس بارداری را 1 تا 2 روز پیش از تخمک گذاری دارند . در بعضی از زنان تخمک گذاری منظم نبوده یا به طور کلی انجام نمی شود.
 2. اختلال در رحم و لوله های رحم
 3. اندومتریوز : اختلالی که با درد در زیر شکم همراه است . ابتلا به اندومتریوز می تواند باعث ناباروری شود.
 4. سن بالا

اگر پس از 1 سال داشتن نزدیکی بدون پیشگیری باردار نشدید به پزشک مراجعه کنید. اگر بالای 35 سال سن دارید و یا عادت ماهیانه نامنظمی دارید در صورت باردار نشدن بعد از 6 ماه نزدیکی بدون پیشگیری به پزشک مراجعه کنید.

پزشک معایناتی از شما به عمل می آورد، آزمایشاتی تجویز می کند تا علت ناباروری را تشخیص دهد. ممکن است این آزمایشات روی همسر شما هم انجام گیرد.

اگرمبتلا به چاقی و اضافه وزن هستید، کاهش وزن می تواند به باردار شدن کمک کند. کاهش وزن هم چنین میتواند باعث داشتن بارداری سالمتر شود.

درمان های ناباروری:

 • دارویی به نام کلومیفن این دارو شانس تخمک گذاری را افزایش می دهد. ممکن است پزشک شما اولین راه درمانی پیشنهادی‌اش این دارو باشد. اگر بعد از چندین ماه مصرف دارو، این روش نتیجه بخش نباشد پزشک روش درمانی دیگری در پیش می گیرد.
 • تزریق هورمون : هورمون باعث افزایش تخمک گذاری می شود .
 • تلقیح داخل رحمی اسپرم
 • لقاح مصنوعی

راه های درمانی همیشه نتیجه بخش نیستند و روش موثر در یک فرد ممکن است برای فردی دیگر ثمره بخش نباشد.

برای انتخاب یک روش درمانی موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. پزشک شما تا چه اندازه این روش را نتیجه بخش می داند
 2. هزینه های روش درمانی چقدر است
 3. روش درمانی چقدر زمان می برد
 4. عوارض جانبی درمان چیست

Reference:Crowley K. Patient education: Infertility in women (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Mar 09, 2019

Leave a Reply