بیماری ها

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز
عدم تحمل لاکتوز وضعیتی است که در آن بدن برای هضم شیر و محصولات لبنی دچار اختلال می شود. اگر فرد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز، از لبنیات استفاده کند دچار اسهال، شکم درد و نفخ خواهد شد.

عدم تحمل لاکتوز می تواند برای هرکسی اتفاق افتد ولی در میان آمریکایی ها، آسیایی ها و افراد سیاه پوست شایع تر است.
در افراد سالم، بدن پروتئین هایی به نام آنزیم ساخته تا لاکتوز (قند موجود در شیر و لبنیات) را بشکند. در افرادی که مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هستند، بدن قادر به تولید آنزیم کافی نبوده یا آنزیم ها به خوبی عمل نمی کنند. هم چنین بعضی آلودگی ها مثل مسمومیت های غذایی ممکن است به آنزیم های بدن آسیب وارد کنند که البته این مشکل بعد از چندین هفته برطرف خواهد شد. خوشبختانه افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می توانند از مکمل های غذایی برای رفع مشکل خود استفاده کنند.

علائم عدم تحمل لاکتوز :

این نشانه ها تنها بعد از مصرف لبنیات بروز پیدا می کنند:
برای تشخیص عدم تحمل لاکتوز 2 راه وجود دارد . یکی از آن ها تست تنفس است و دیگری آزمایش خون. انجام تست تنفس برای تشخیص عدم تحمل لاکتوز متداول تر است. قبل از انجام آزمایش باید ناشتا باشید، ممکن است نیاز باشد برخی داروها را مصرف نکنید و سیگار نکشید.
  • تست تنفس : در این تست یک نوشیدنی حاوی لاکتوز به فرد خورانده می شود سپس فرد داخل یک دستگاه خاص هر 30 دقیقه نفس می کشد. این دستگاه میزان هیدروژن موجود در بازدم فرد را می سنجد.
  • تست تحمل لاکتوز : برای این آزمایش یک نوشیدنی حاوی لاکتوز به فرد خورانده می شود. مسئول آزمایشگاه از فرد تست خون گرفته و این تست 1 و 2 ساعت بعد از مصرف نوشیدنی تکرار خواهد شد.

درمان عدم تحمل لاکتوز :

درمان بستگی به شدت اختلال دارد. معمولا درمان شامل موارد زیر خواهد بود :
  • مصرف کمتر لبنیات
  • مصرف منابع غذایی مقوی غیرلبنی (برای تامین ویتامین D و کلسیم) و پروتئین
  • مصرف مکمل حاوی آنزیم برای کمک به هضم لبنیات خورده شده

چگونه می توان مصرف لبنیات را کاهش داد ؟

در ابتدا بهتر است با کاهش مصرف لبنیات شروع کنید و بهتر است لبنیات همراه غذا مصرف شوند. لبنیات شامل شیر، خامه، بستنی، ماست، پنیر و کره هستند.
در صورت ابتلا به عدم تحمل لاکتوز توصیه می شود حتما با متخصص یا کارشناس تغذیه مشورت کنید تا در مورد غذاهای حاوی لاکتوز اطلاعات دریافت کرده و از دریافت مقادیر کافی کلسیم و ویتامین D از رژیم غذایی خود مطمئن شوید.
اگر به شدت نسبت به لاکتوز حساسیت دارید، نیاز است قبل از مصرف هر ماده غذایی برچسب آن را مطالعه کنید. شیر و لاکتوز گاهی به غذاهایی افزوده می شوند که ممکن است شما ندانید مثل غلات صبحانه، سوپ فوری و سس سالاد. برچسب مواد غذایی را مطالعه کنید و به دنبال کلمات زیر باشید :
  • شیر، محصولات لبنی، پودر شیر خشک، شیر خشک
  • لاکتوز
  • پروتئین وی
برخی داروها در خود لاکتوز دارند، هرچند بیشتر افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می توانند مقادیر کم این ماده را در داروها تحمل کنند.
عدم تحمل لاکتوز، حساسیت غذایی به حساب نمی آید. افرادی هستند که به شیر و لبنیات حساسیت دارند ولی نشانه های آلرژی غذایی با عدم تحمل لاکتوز متفاوت است. در صورت وجود آلرژی به لبنیات، بدن فرد به پروتئین موجود در شیر واکنش نشان می دهد و حساسیت غذایی سیستم ایمنی فرد را درگیر می کند.

 

 

Reference : Crowley K. Patient education: Lactose intolerance (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Apr 08, 2019

Leave a Reply