رژیم بانوان باردار و شیرده

رژیم غذایی قبل و حین بارداری

رژیم بارداری

آیا نیاز است در شیوه غذا خوردنم تغییراتی ایجاد کنم؟

بله . در حقیقت تغییر در رژیم غذایی باید پیش از اقدام به بارداری انجام شود. شما باید مولتی ویتامین حاوی اسید فولیک نیز مصرف کنید. اگر میخواهید باردار شوید، قبل از اقدام حتما با متخصص یا کارشناس تغذیه مشورت کنید تا در مورد تغییر در رژیم غذایی به شما راهکارهایی ارائه دهد تا بارداری سالمی در پیش بگیرید. مصرف غذاهای سالم به رشد بهتر جنین کمک می کند. کودک شما از مواد مغذی این غذاها برای رشد و نمو خود استفاده می کند. مصرف غذاهای ناسالم می تواند باعث آسیب به جنین شود. به طور مثال اگر شما پنیر تهیه شده از شیر غیرپاستوریزه بخورید ممکن است به عفونت مبتلا شده و این عفونت به جنین نیز منتقل شود و نهایتا باعث سقط آن شود. مثال دیگر مصرف ویتامین A زیاد (از طریق مکمل) است که می تواند سبب نقص جنین شود.

چه غذاهایی باید مصرف کنم؟

بهترین رژیم غذایی برای شما و کودک شما مصرف میوه ها و سبزیجات تازه، غلات کامل سبوس دار، لبنیات کم چرب، مصرف منابع پروتئینی از قبیل گوشت، ماهی، تخم مرغ، لوبیا و حبوبات است.

اگر گیاهخوار هستید باید با متخصص یا کارشناس تغذیه در مورد انتخاب های غذایی مشورت کنید . رژیم گیاهخواری گاها از لحاظ برخی مواد مغذی دچار کمبودهایی است که برای رشد جنین از اهمیت بسیاری برخوردارند.

آیا در نحوه پخت و آماده سازی غذا نیز باید تغییراتی بدهم؟

باید مراقب باکتری های موجود در غذا باشید . ابتلا به عفونت می تواند خطرات جدی برای بارداری ایجاد کند.

  • قبل از مصرف غذا دستان خود را با آب و صابون بشویید.
  • ماهی، مرغ، گوشت، تخم مرغ و انواع دیگر گوشت ها را کامل بپزید.
  • میوه و سبزیجات مصرفی را به دقت بشویید.
  • بعد از هرگونه تماس با گوشت خام حتما دست خود را با آب و صابون بشویید.
  • از مصرف جوانه ها مثل جوانه یونجه، شبدر و ماش پرهیز کنید چرا که ممکن است این مواد غذایی حاوی باکتری باشند.
  • از مصرف شیر، پنیر و لبنیات غیرپاستوریزه پرهیز کنید.

از مصرف چه غذاهایی باید پرهیز کنم؟

باید از مصرف بعضی از ماهی ها و نوشیدنی های الکلی بپرهیزید. شما هم چنین باید مصرف کافئین را محدود کنید و قبل از مصرف داروهای گیاهی حتما با پزشک مشورت کنید.

  • از مصرف ماهی هایی که جیوه بالایی دارند پرهیز کنید . ماهی هایی از قبیل کوسه ماهی، اره ماهی و ماهی مارلین پرهیز کنید. جیوه فلزی است که می تواند از رشد طبیعی مغز جنین جلوگیری کند. شما می توانید ماهی هایی که جیوه کمی دارند را مصرف کنید. در واقع مصرف این ماهی ها می تواند برای رشد و نمو جنین مفید باشد . در هفته 2 تا 3 سهم ماهی های حاوی جیوه بسیار کم مثل میگو، تن ماهی، سالمون و گربه ماهی توصیه می شود.
  • شما باید به طور کلی از مصرف هر نوع نوشیدنی الکلی پرهیز کنید.
  • مصرف کافئین را در رژیم خود محدود کنید و بیش از 1 یا 2 فنجان قهوه در روز ننوشید. چای و کولا هم کافئین دارند ولی به میزان کمتری از قهوه.
  • مصرف نوشیدنی های حاوی شکر را محدود کنید . نوشابه و نوشیدنی های ورزشی برای سلامت شما و جنین مفید نیستند.

ویتامین های پیش از بارداری، مکمل هایی هستند که می توانید از ماه ها پیش از اقدام به بارداری آن ها را مصرف کنید. این مکمل ها حاوی مواد معدنی مثل کلسیم و آهن بوده و خطر اختلالات جنینی را کاهش میدهند.

Reference : Crowley K. Patient education: Nutrition before and during pregnancy (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Mar 12, 2019

Leave a Reply