بیماری ها

آسم و چاقی

آسم و چاقی
چاقی یکی از عوامل افزایش دهنده ابتلا به آسم و پیشرفت این بیماری می باشد و متقابلا ابتلا به آسم نیز می تواند سبب تشدید چاقی شود. افراد مبتلا به چاقی نسبت به افراد لاغر در معرض تشدید آسم قرار دارند . هم چنین بزرگسالان مبتلا به چاقی در کنترل علائم آسم موفقیت کمتری نسبت به افراد لاغر دارند.

علائم بیماری آسم در افراد چاق مشابه افراد لاغر بوده و شامل خس خس سینه و سرفه و کم عمق بودن تنفس می باشد . تنها علامتی از این بیماری که در افراد چاق شدیدتر است تنگی نفس است.

 

ارزیابی و تشخیص بیماری آسم در افراد چاق مشابه افراد لاغر بوده و بر اساس سابقه بیماری و محدودیت های تنفسی سنجیده شده با دستگاه اسپیرومتری می باشد.

 

درمان های دارویی ابتدایی بیماری برای بیماران چاق مطابق با استانداردهای معمول است هرچند نکته قابل تامل این است که بیماران چاق ممکن است به خوبی سایر افراد به درمان های دارویی از قبیل گلوکوکورتیکوئیدهای استنشاقی پاسخ ندهند.

 

علائمی از قبیل آپنه (قطع تنفس در خواب)، رفلاکس، سندروم متابولیک و افسردگی در بیماران مبتلا به چاقی شایع تر است.

 

تغییر در سبک زندگی از قبیل حفظ رژیم، داشتن فعالیت بدنی و کاهش وزن به میزان 5 تا 10 درصد از وزن بدن می تواند علائم ناشی از آسم را بهبود بخشیده و کیفیت زندگی بیمار را افزایش دهد.

 

عمل جراحی لاغری در بیماران مبتلا به آسم شدید که BMI بالای 35 دارند می تواند کمک کننده باشد. این راهکار درمانی می تواند باعث بهبود علائم آسم و کنترل پیشرفت بیماری شود . هرچند قابل ذکر است که به دلیل اینکه آسم شدید ممکن است عوارض و پیامدهای منفی عمل های جراحی را تشدید کند، ارزیابی کامل و دقیق از خطرات و فواید جراحی برای بیمار باید به طور کامل شرح داده شود.

 

بیماران چاق مبتلا به آسم باید در برابر آنفولانزا به صورت سالیانه واکسینه شوند و در برابر باکتری پنوموکوک (عامل بیماری های سینه پهلو، سینوزیت، عفونت گوش میانی، عفونت خون، مننژیت و ذات‌الریه) مطابق با پروتکل های استاندارد ایمن شود .

 

Reference : Dixon AE.Nyenhuis SM.Bochner BS.Hollingsworth H. Obesity and asthma. Mar 2019

Leave a Reply