تناسب اندامورزش برای سلامت

نقش ورزش در پیشگیری از چاقی

ورزش

کنترل اضافه وزن و چاقی باید از طریق ترکیب رژیم غذایی، ورزش و تغییر لایف استایل باشد . بی تحرکی با افزایش بروز چاقی و خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی همراه است . افزایش فعالیت بدنی برای تمامی افراد در هر گروه سنی سودمند است به خصوص برای پیشگیری از چاقی .

در افراد بزرگسالی که اضافه وزن دارند، برنامه ی ورزشی به همراه رژیم غذایی با محدودیت کالری متوسط تا شدید تاثیر کمی روی کاهش وزن دارد در حالیکه اضافه کردن ورزش به رژیم غذایی فواید مهم دیگری به غیر از کاهش وزن نیز دارد . ورزش باعث کاهش از دست دادن عضلات ناشی از رژیم غذایی شده، عملکرد بدنی را افزایش داده و باعث افزایش سوخت و ساز می شود.

فعالیت بدنی و ورزش برای پیشگیری از افزایش وزن پس از کاهش وزن موفق لازم و ضروری است .

ورزش باید حداقل به مدت 30 دقیقه 5 الی 7 روز در هفته انجام شود تا اثر پیشگیری کننده از چاقی و بهبود سلامت قلبی عروقی داشته باشد . این میزان ورزش می تواند بین 1000 تا 1200 کالری در هفته بسوزاند . میزان کالری سوزانده شده به مدت و شدت ورزش و وزن فرد دارد .

تمرینات ترکیبی شامل هوازی و مقاومتی ترجیح داده می شود . هرچند برنامه ی تمرینی هم مثل رژیم برای فرد باید طراحی شود . مشکلات پزشکی، سن و ترجیحات نوع ورزش باید در نظر گرفته شود .

ورزش می تواند باعث افزایش حساسیت به انسولین شده و در کنترل پیشرفت بیماری دیابت نوع 2 موثر باشد . ورزش هوازی طولانی مدت می تواند اثرات سودمندی روی فشار خون داشته باشد .

چاقی در بزرگسالان یک مشکل مشخص است که با افزایش سن باعث کاهش عملکرد بدنی و ضعف می شود .در حالیکه کاهش وزن برخی ریسک فاکتورهای سلامتی را بهبود می بخشد، میتواند باعث تشدید کاهش تراکم استخوانی و توده ی عضله شود . اضافه کردن ورزش به برنامه ی کاهش وزن می تواند از کاهش توده ی عضلانی و استخوان ها جلوگیری کند هرچند در اینجا نوع ورزش بسیار مهم است . در برزگسالان چاق، ترکیب ورزش هوازی و ورزش مقاومتی عملکرد بدنی را بیشتر از تمرینات دیگر به تنهایی افزایش میدهد. مثلا برنامه ای که شامل 15 دقیقه تمرین تعادل ، 15 دقیقه انعطاف پذیری، 30 دقیقه هوازی و تمرین مقاومتی با شدت بالا (30دقیقه) می تواند مفید باشد . برای بیشتر افراد پیاده روی بهترین و مناسب ترین نوع ورزش است .

پیاده روی کردن به جای استفاده از ماشین در مسافت های کوتاه و استفاده از پله به جای آسانسور می تواند موثر باشد .

Reference : Perreault L.Pi-Sunyer FX.Kunins L. Obesity in adults: Role of physical activity and exercise. Jan 2019

 

Leave a Reply