پیشگیری از بیماری هافشار خون

پیشگیری از بیماری‌های قلبی

بیماری قلبی

در بیشتر کشورهای توسعه یافته، بیماری های قلبی علت اصلی مرگ و میر در افراد به حساب می آید .

موارد زیر عوامل اصلی ایجاد کننده‌ی بیماری‌های قلبی-عروقی هستند :

 1. سیگار کشیدن
 2. چاقی و اضافه وزن
 3. رژیم غذایی ناسالم
 4. بی‌تحرکی
 5. اختلالات چربی خون
 6. پرفشاری خون
 7. دیابت

 تقریبا تا 75% موارد با تغییر سبک زندگی می توان خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را کاهش داد مثلا در یک مطالعه مشخص شد افرادی که وزن خود را در محدوده ی نرمال حفظ کرده، رژیم غذایی شان سالم بوده، به طور منظم فعالیت بدنی داشته و سیگار نمی کشیدند تا 84% ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی کمتری داشتند .

راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری قلبی :

1-رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی سالم شامل موارد زیر است :

 • میوه ها و سبزیجات
 • فیبر
 • غذاهایی که قند خون را به میزان کمتری بالا می برند
 • امگا3 ( از منابعی مثل ماهی، گیاهان و مکمل )

2-سیگار نکشیدن

سیگار کشیدن احتمال ابتلا به بیماری های مختلف و مرگ و میر را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد . فواید ترک سیگار تنها چند ماه پس از شروع به وضوح مشخص می شود حتی در افراد پیر و مسن . به همین دلیل برای پیشگیری از بیماری های قلبی، هیچ وقت برای کنار گذاشتن سیگار دیر نیست .

3-کنترل پرفشاری خون

پرفشاری خون عامل بی چون و چرای بیماری های قلبی به شمار می آید . برای کنترل و کاهش پرفشاری خون، کاهش وزن، محدودیت مصرف نمک و پرهیز از مصرف الکل در راس امور پیشنهاد می شود .

4-اختلالات چربی خون

افرادی که چربی یا کلسترول خون بالایی دارند باید جهت کاهش وزن خود تلاش کرده، فعالیت بدنی خود را افزایش داده و رژیم غذایی سالمی در پیش بگیرند .

5-فعالیت بدنی

در افرادی که فعالیت بدنی بالایی دارند میزان ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی بسیار پایین است . ورزش با شدت کم و متوسط به میزان 150 دقیقه در هفته و ورزش های با شدت بالا به میزان 75 دقیقه در هفته پیشنهاد می شود .

6-کاهش وزن

چاقی و اضافه وزن به عنوان یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده ی بیماری های قلبی عروقی در نظر گرفته می شود . چاقی به تنهایی میتواند باعث پرفشاری خون، اختلالات چربی خون و مقاومت به انسولین در بدن شود .

Reference : Hennekens CH . Seres D . Givens J .Overview of primary prevention of coronary heart disease and stroke.Nov 27, 2018

Available from : https://www.uptodate.com/contents/overview-of-primary-prevention-of-coronary-heart-disease-and-stroke?source=bookmarks#H16

Leave a Reply