ویتامین E

ویتامین ها مواد شیمیایی هستند که عموما در بدن انسان تولید نمی شوند و باید از طریق رژیم غذایی تامین شوند تا از اختلالات سوخت و سازی بدن پیشگیری کنند. ویتامین ها به دو گروه ویتامین های محلول در آب و ویتامین های محلول در چربی تقسیم می شوند. ویتامین E یکی از ویتامین های محلول در چربی و آنتی اکسیدان است که نقش اصلی آن جلوگیری از تخریب سلول هاست.

ویتامین E در مواد غذایی مثل روغن ها، گوشت، تخم مرغ و سبزیجات یافت می شود.

اشکال مختلفی از ویتامین E وجود دارد که آلفا-توکوفرول بیشترین خاصیت آنتی اکسیدانی را دارد. در صورتی که فرد مبتلا به چربی خون بالا نباشد، اندازه گیری آلفا-توکوفرول خون وضعیت ویتامین E او را مشخص می کند.

جذب ویتامین E در سیستم گوارشی بدن وابستگی زیادی به چربی مصرفی دارد.

علائم کمبود ویتامین E:

  • همولیز (تجزیه گلبول های قرمز)
  • اختلالات عصبی-عضلانی
  • ناهماهنگی حرکات عضلات
  • اختلال عصبی
  • عدم تعادل
  • اختلالات بینایی

کمبود ویتامین E نادر است چراکه این ویتامین در رژیم غذایی ما به میزان کافی وجود دارد. کمبود این ویتامین معمولا در افرادی که بیماری کبدی ناشی از اختلال صفرا دارند، اختلالات پانکراس و افرادی که سوجذب چربی دارند دیده می شود.

مصرف مکمل ویتامین E هیچگونه بهبودی در سلامت فرد سالم ایجاد نمی کند به همین دلیل توصیه می شود افراد از مصرف مکمل هایی که ویتامین E بیشتر از 400IU دارند پرهیز کنند.

در افرادی که مشکلات پانکراس و بیماری های کبدی دارند به دلیل سوءجذب چربی، توصیه به مصرف مکمل ویتامین E زیر نظر متخصص یا کارشناس تغذیه می شود.

شواهد کافی از تاثیر ویتامین E روی پیشگیری و درمان سرطان، بیماری های قلبی عروقی، اختلالات مغزی، زوال عقل و اختلالات بینایی وجود ندارد . تنها برخی مطالعات توصیه میکنند ویتامین E در کنترل علائم کبد چرب غیر الکلی و آلزایمر می تواند موثر باشد .

Reference: Pazirandeh S.Burns DL.Seres D. Motil KJ.Hoppin AG. Overview of vitamin E. Jan 2019

Leave a Reply