بیماری ها

پانکراتیت

پانکراتیت
پانکراتیت یا التهاب پانکراس به اختلالی گفته می شود که در آن فرد به شکم درد شدیدی دچار می شود. پانکراس عضوی از بدن است که هورمون ها و شیره گوارشی هضم کننده غذا را ترشح می کند. در بیشتر افراد پانکراتیت بدون هیچ عارضه بلند مدتی به خوبی کنترل می شود ولی در برخی افراد عوارض جدی ایجاد می کند.

عوامل ایجاد کننده پانکراتیت :

علل بسیاری وجود دارد که می توانند سبب ایجاد التهاب و عفونت در پانکراس شوند ولی در بیشتر موارد علت ایجاد کننده سوءمصرف الکل و ابتلا به سنگ کیسه صفرا است.
  • سنگ کیسه صفرا – پانکراس و کیسه صفرا هر دو ترشحات خود را به درون لوله ای مشترک می ریزند. اگر این لوله توسط سنگ های کیسه صفرا مسدود شود، هیچ کدام از این اعضا نمی توانند ترشحات خود را تخلیه کنند و این موضوع می تواند سبب التهاب پانکراس شود.
  • سوءمصرف الکل : افرادی که مدت طولانی و زیاد از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند ممکن است به پانکراتیت مبتلا شوند. بیمارانی که به این دلیل دچار التهاب پانکراس می شوند معمولا 1 تا 3 روز پس از نوشیدن الکل زیاد یا بعد از ترک یکباره آن دچار شکم درد شدیدی می شوند.

 

آزمایشات خون کمی برای تشخیص پانکراتیت وجود دارد. پزشک ممکن است دستور سی تی اسکن نیز بدهد.

 

درمان پانکراتیت :

روند درمانی پانکراتیت باید در بیمارستان انجام شود. پزشک مایعات زیاد و داروهای مسکن به فرد تجویز می کند . اگر بیمار قادر به مصرف غذا نباشد باید از طریق لوله غذا را به او خوراند.
گاهی بیماران مبتلا به پانکراتیت دچار عفونت می شوند که باید با آنتی بیوتیک درمان شوند. یکی دیگر از عوارض پانکراتیت، تجمع مایع در اطراف پانکراس و از کار افتادن آن است. تجمع مایع در اطراف پانکراس معمولا خود به خود برطرف می شود ولی ممکن است نیاز به جراحی باشد.
یکی دیگر از راهکارهای درمانی مهم برطرف کردن علت ایجاد کننده پانکراتیت است. اگر پانکراتیت به دلیل سنگ کیسه صفرا ایجاد شده باشد، نیاز به درمان آن وجود دارد. بیماری که به دلیل مصرف الکل دچار پانکراتیت شده است باید مصرف آن را ترک کرد تا از ابتلای مجدد به پانکراتیت جلوگیری شود.

 

 

Reference : Crowley K. Patient education: Pancreatitis (The Basics). This topic retrieved from UpToDate on: Mar 30, 2019

Leave a Reply